Dolarový tanec pod taktovkou Donalda Trumpa

Dění na devizových trzích mělo v posledních dnech dva hlavní body. V případě koruny to bezesporu byla ČNB, v zahraniční pak představení tolik očekávané americké daňové reformy. A výsledek? Na koruně relativní klid, nad dolarem se vznášejí otazníky.

Koruna si prošla krátkým zvýšením volatility, které bylo spojené se středečním zasedáním ČNB. Sazby sice zvýšeny nebyly, hlasování rady však bylo těsné, což společně s rétorikou guvernéra Rusnoka v podstatě jasně připravilo půdu pro druhý letošní úrokový „hike“, na který by dle většinového očekávání mělo dojít letos v listopadu.

ČNB nezvýšila sazby jen o fous. Nic prý nehoří, míní Rusnok

Z hlediska reakce kurzu je patrné, že trh již s tímto krokem počítá. Poté, co investoři „vstřebali“ Rusnokova slova, se koruna po volatilních výkyvech v rozmezí 25,98 až 26,10 za euro přiblížila k 26,00 EURCZK. Do vývoje kurzu pak samozřejmě vstoupil i včerejší státní svátek.

ING předvídá: ČNB zvýší do poloviny r. 2018 sazby ještě třikrát

O něco akčnější vývoj byl pozorován na dolaru. Již na začátku týdne se v amerických politických kuloárech šeptalo, že se blíží představení oné velkolepé daňové reformy, která byla jedním z hlavních hnacích motorů tzv. Trump rally. Stalo se, 45. prezident USA svůj daňový plán představil ve středu. Mezi hlavní body patří sloučení stávajících daňových sazeb pro fyzické osoby ze sedmi do tří, a to o velikosti 12,25 a 35 procent. V případě firem došlo na osekání sazby z 35 na 20 procent.

Dobrá zpráva? Trumpova velkolepá daňová reforma je prý připravena

Pravdou je, že nad daňovou reformou stále visí několik otazníků. V případě fyzických osob například není jasné, jak budou zmiňované sazby rozloženy dle velikosti příjmů. V případě podniků jsme zase byli svědky Trumpova „ústupu“ – dříve totiž hovořil o sazbě 15 procent, ale ukázalo se, že v takovém případě by americká státní kasa utrpěla výraznou ránu.

A právě tyto otazníky, které podtrhuje především fakt, že Trump bude muset vynaložit ještě hodně sil, aby si svou daňovou reformu v Kongresu protlačil, nakonec stály za utnutím třídenního dolarového zpevňování. Dolaru se sice podařilo dostat z pondělních hodnot nad 1,190 za euro až k hranici 1,172 EURUSD, jenže ony otazníky způsobily to, že se americká měna posunula zpět k 1,179 EURUSD, přičemž nezabránila jí v tom ani lepší data ohledně růstu HDP USA za 2. kvartál, která v poslední revizi vykázala oproti očekávaným 3 procentům 3,1.

Co se týče dnešního dění, doma bude klid. V zahraničí stojí za zmínku například revize německého HDP či inflace eurozóny měřená indexem cen spotřebitelů. V USA se dočkáme osobních příjmů a výdajů a ukazatele jádrových výdajů na osobní spotřebu.

Newsletter