Blockchain v Rusku? Co chystá tamní centrální banka...


13:31 • 22. července 2017

Tagy: FinTech, Rusko, Blockchain, centrální banka

Ruská centrální banka plánuje implementovat technologii blockchain do svého finančního komunikačního systému vytvořeného jako obdoba Společnosti pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci (SWIFT). Uvádí to ruské noviny Izvestiya s odkazem na kancelář pro veřejné záležitosti centrální banky.

 „Ruská centrální banka zvažuje perspektivu rozvoje svého finančního komunikačního systému pomocí blockchainu,“ píše Izvestiya odkazující na tiskovou kancelář Bank of Russia. Ta vysvětlila, že ruský SWIFT je bankami využíván dvěma hlavními způsoby. Zaprvé jako záložní kanál pro výměnu finančních zpráv a zadruhé jako alternativa k SWIFTu v případech, kdy je to z ekonomického hlediska výhodnější.

Nyní je 326 ruských bank napojených na ruský systém SWIFT, což je pouhých 46 procent všech ruských bankovních institucí. Někteří experti tvrdí, že zavedení blockchain technologie do systému centrální banky inspiruje více ruských finančních institucí k využívání její služby. Během posledního roku počet účastníků na ruském SWIFTu vůbec nevzrostl.

Centrální banka zvažuje možnosti, které přináší platforma Ethereum blockchain nebo jejich obdob, cituje Izvestiya zdroj seznámený s plány ruské centrální banky.

Experti, kteří se vyjádřili k iniciativě centrální banky, se nedomnívají, že by zavedení blockchainu přesvědčilo velké banky v Rusku, aby opustily SWIFT a připojily se k jeho ruské obdobě. A to hlavně proto, že fungování SWIFTu není v Rusku ničím ohroženo. Naopak přechod k novému systému může přinést vysoké náklady. Nicméně přiznávají, že ruská obdoba SWIFTu může být dobrým řešením pro regionální a místní banky, které neprovádějí mezinárodní transakce. 

Ruská služba pro finanční komunikaci byla vytvořena v roce 2014 jako náhradní kanál pro mezibankovní komunikaci. Ve stejném roce totiž proběhly diskuze v Evropském parlamentu ohledně vyčlenění Ruska ze SWIFTu jako součást sankcí.

RSS

Rodák z Kyjova. Vystudoval finance se zaměřením na finanční trhy a investice na Masarykově univerzitě. V současnosti ještě studuje na právnické fakultě mezinárodněprávní obchodní studia. Zajímá se o makroekonomii, politické dění a měnové trhy. Od září 2015 do srpna 2016 pracoval jako analytik ve finanční skupině Roklen.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.