Český průmysl dál roste, navzdory zpomalení u sousedů


10:16 • 8. června 2015

Tagy: průmysl ČR, průmysl, Ekonomika

Průmyslová produkce v dubnu meziročně vzrostla reálně o 4,3 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 0,8 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 6,1 procenta.

Český průmysl si i v dubnu udržoval solidní tempo růstu. Takový výsledek je o to příznivější, že zhruba v té samé době zaznamenala průmyslová výroba v zemích našich sousedů – s výjimkou Slovenska – svůj pokles. Ten byl zvláště patrný v případě Polska. Mírný březnový pokles průmyslové výroby v Německu – hlavním obchodním partnerovi ČR – se částečně zrcadlí v poměrně citelném dubnovém zpomalení růstu objemu zahraničních zakázek v českém průmyslu. Ten byl částečně kompenzován zrychlením dynamiky růstu objemu zakázek z tuzemska, takže i souhrnné číslo za objem nových zakázek v průmyslu vykázalo v dubnu solidní úroveň. Byť se již nejedná o dvouciferný růst jako v únoru a v březnu. Českému průmyslu by se mělo dařit i nadále, zvláště, bude-li mírný útlum německé ekonomiky pouze přechodný – což je momentálně konsensus trhu.

Německý průmysl oživil, na vzestupu je i export

Napsat autorovi RSS

Lukáš Kovanda, Ph.D., je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Přednáší na Vysoké škole ekonomické a Vysoké škole ekonomie a managementu, působí jako ekonomický expert Platformy pro internetovou ekonomiku a zasedá ve správní radě think-tanku Prague Twenty, jejž dříve vedl z pozice výkonného ředitele. Je autorem řady populárních i odborných ekonomických článků. V minulosti působil jako ekonomický konzultant, dále jako hlavní analytik časopisu Týden a deníku Lidové noviny. Řídil redakci ekonomického týdeníku Profit. Publikoval víc než stovku osobních rozhovorů s předními světovými finančníky a ekonomy včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny. V roce 2009 vyšla jeho první kniha Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, v roce 2011 pak navazující Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize. V roce 2012 vydal „učebnici pop-ekonomie“ s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé, která se dočkala i slovenského překladu. O rok později mu vyšla další pop-ekonomická kniha Proč si ženy přitažlivost koupit nemohou, a muži ano. V roce 2014 na Slovensku vydal knihu Šťastie je krásna věcPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.