Stojíme před vlnou nesplácení firemních dluhů?

Na úvěrovém trhu se rýsuje další vlna možných bankrotů, varuje největší evropská investiční banka Deutsche Bank. Nehledě na své vlastní problémy s očekávanou čtvrtletní ztrátou se analytický tým finančního domu zaměřil na sledování úvěrového cyklu. V pozadí bouřlivého vývoje světových akciových trhů, dění v Číně a pádu cen komodit se podle Deutsche Bank rýsuje velký dluhový „škraloup“ soukromých společností.

Důvodem obav jsou rozšiřující se spready firemních dluhopisů. Takový vývoj by ve výsledku mohl vést až k tomu, že některé společnosti nebudou schopny vyplatit svým věřitelům slibovaný kupón.

„S nedávnou vlnou zhoršení ratingů mnoha firemních dluhopisů, které vyústily v rozšíření spreadů až na 3,5leté šíře, jsme si položili otázku, zda jde pouze o paniku opodstatněnou exogenními a naprosto nerelevantními fundamenty, nebo jde opravdu o začátek cyklu hromadné neschopnosti splácet své závazky,“ přepisuje slova týmu Deutsche Bank server Business Insider.

Oleg Melentyev společně s Danielem Soridem, oba analytici banky, se zaměřili na šest indikátorů, pomocí kterých se posuzuje, zda je dluhový trh pouze ovlivněn neopodstatněnou nervozitou investorů, nebo jde opravdu o kritickou situaci mající reálné ekonomické základy. Srovnání proběhlo především s historickými daty, které odpovídají minulým vrcholům úvěrových cyklů. Na základě této analýzy se podařilo identifikovat dva ukazatele, které opravdu signalizují možný začátek vlny bankrotů.

Jedním z indikátorů je volatilita akciových trhů a druhým spready vysokovýnosových firemních dluhopisů. První ukazatel byl měřen pomocí tzv. indexu strachu VIX a druhý se týkal bondů s ratingem „AA“. U obou byl pozorován stejný vývoj i úrovně, kterých jsme byli svědky koncem 90. let a těsně před poslední finanční krizí (viz graf).

Sledovány byly i další fundamenty jako akcie finančních společností a měnová politika. U nich svítí pouze „žluté“ varovné světlo, což znamená, že signalizují určité náznaky nástupu nového vrcholu úvěrového cyklu, avšak stále jde o poměrně nízké hodnoty. V neposlední řadě pak analytici sledovali i volatilitu amerických státních dluhopisů a fundamenty emitentů dluhopisů. U nich nebyl pozorován žádný varovný signál.

Co z toho vyplývá? „Z našeho pohledu se tak pravděpodobně nacházíme mnohem blíže začátku vrcholu úvěrového cyklu, než předpokládá tržní konsensus. I přesto však nemáme dostatečné množství indicií, dle kterých by bylo možné nastínit alespoň základní scénář dalšího vývoje,“ míní tým Deutsche Bank.

Stratégové předpovídají zhruba 5% míru defaultů do roku 2016, přičemž vypíchli především sektory navázané na vývoj cen komodit. V jejich případě by se tzv. default rate měla pohybovat v rozmezí 7,6 až 12 %.

 

Newsletter