Jak velký je ropný trh? Ani všechny kovy nestačí


13:03 • 23. října 2016

Tagy: ropa, Drahé kovy, komodity, Zlato, železná ruda

Ropný trh je jako celek větší, než trh všech kovů dohromady. Velikost ropného trhu v běžných cenách je nyní 1,7 bilionu dolarů ročně. Ročně se vytěží na 34 bilionů barelů ropy. Ve srovnání s kovy je to gigantické číslo. Celková částka všech kovů totiž vyjde na 660 miliard dolarů. Ukázala infografika serveru Visual Capitalist.

Mezi kovy je na prvním místě zlato se 170 miliardami dolarů ročně, následuje železo (115 miliard) a měď (91 miliard USD).

Od dob, kdy byl vynalezen spalovací motor, je ropa jednou z nejdůležitějších komodit na Zemi. Moderní dopravní prostředky, tak jak je známe nyní, by bez ní neexistovaly. Odvětví jako například letectví, kosmický průmysl, lodní doprava nebo armáda by vypadaly zcela jinak. Lidstvo tak každoročně potřebuje gigantické množství černého zlata k udržení spotřeby.

 

Courtesy of: Visual Capitalist
Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
Zlato

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.