Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky pod nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna zpevnila pod 25,15 za euro.

Kovanda: ČNB bude muset trhy s exitem překvapit

Česká národní banka bude muset trhy s ukončením kurzového závazku překvapit. Bude je muset postavit před hotovou věc. Říct, prostě jsme to teď udělali, závazek jsme uvolnili. Podobně jako to v lednu 2015 učinila Švýcarská centrální banka. V rozhovoru pro Roklen24 to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Dodal, že pravděpodobnost dřívějšího ukončení kurzového závazku, než deklaruje ČNB, narůstá.

R24: Guvernéra ČNB Miroslava Singera loni vystřídal Jiří Rusnok. Projevila se nějak změna guvernéra na politice ČNB?

Změna guvernéra se zatím neprojevila, protože ČNB kontinuálně pokračuje v řadě svých politik. Možná nějakou změnu budeme pozorovat s větším časovým odstupem. Zejména obchodníci ČNB se zapotili více než v letech předešlých, protože ČNB vydala více na obranu svého kurzového závazku.

R24: Konec kurzového závazku je velmi očekávané datum. ČNB uvádí, že nenastane v 1. čtvrtletí, pravděpodobně v polovině roku. Co se dát od bankovní rady letos čekat?

V současné době, kdy rostou inflační očekávání, kdy roste samotná inflace, kdy se přepisují prognózy inflace směrem nahoru, tak se zvyšuje pravděpodobnost dřívějšího ukončení intervnečního režimu v rámci toho, co je z hlediska ČNB reputačně možné. To znamená, že se zvyšuje pravděpodobnost ukončení intervencí už někdy letos v dubnu či květnu. Tomu také nahrává nedávné vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, které lze vykládat tak, že ČNB nebude ve svých rozhodnutích o konci kurzového závazku příliš reflektovat rozhodnutí ECB z počátku prosince o prodloužení jejího programu kvantitativního uvolňování minimálně do konce roku 2017. Guvernér Rusnok uvedl, že toto rozhodnutí nemá žádný přímý dopad na měnovou politiku ČNB. Lze to vyložit tak, že by toto opatření nemělo hrát větší roli než faktory, které také ČNB zahrnuje do svého rozhodování o ukončení kurzového závazku – faktory typu domácí inflace, inflační očekávání apod.

R24: Jaký vývoj inflace letos můžeme čekat?

Inflace se dost možná v 1. čtvrtletí dostává na hranici inflačního cíle. Je důležité připomenout, že když ČNB intervence spouštěla, tak hlavně ze začátku uváděla, že není důležité pouze dosažení inflačního cíle, ale i jeho přestřelení, aby mohla režim ukončit. Guvernér Rusnok se v polovině roku 2016 nechal slyšet, že pro ukončení režimu bude stačit, když se inflace bude vyvíjet na určité trajektorii, zřetelně, evidentně směřující k inflačnímu cíli. To je zase trochu v rozporu s tím, co zpočátku deklarovala ČNB, tedy že bude požadovat mírné přestřelení cíle, aby ukončila závazek.

 

 

R24: Co můžeme čekat od kurzu koruny po ukončení kurzového závazku?

Jedinou jistotou je větší kolísavost, větší volatilita kurzu koruny. To je pochopitelné, protože kurz už nebude z jedné strany bráněn. Lépe řečeno bude, ale jen při nějakých výrazných posíleních, kde by korun posilovala až třeba k hranici 25,50 EURCZK či 26 EURCZK. Pak by ČNB zakročila, a deklaruje dlouhodobě, že bude bránit výraznějšímu posílení české měny. Podobně, jako to činí například Švýcarská centrální banka. Ani po ukončení intervence bych nečekal, že by kurz měl posílit pod úroveň 26 EURCZK. Je dost dobře možné, že jeho rovnovážná úroveň se nachází ještě na mnohem silnějších úrovních koruny vůči euru. Pohybům na tyto úrovně ale bude ČNB bránit. Krátkodobě je možné, že koruna po opuštění závazku paradoxně oslabí. Ti investoři, kteří nyní sázejí na posílení koruny, masově investují do korunových aktiv. Po opuštění závazku se budou těchto aktiv zbavovat. Trh jimi bude do jisté míry zaplaven. To bude znamenat tlak na pokles ceny koruny. Ovšem dlouhodobě a střednědobě by měly převážit tlaky na posílení koruny poté, co bude závazek ukončen.

R24: ČNB má několik scénářů „exitu“. Jaký je pravděpodobný? Dá se odhadnout, jakým způsobem budou devizové intervence ukončeny?

ČNB v prvé řadě tvrdí, že bude v případě ukončení závazku transparentní. To podle mě není dost dobře možné. Transparence ve smyslu, jak jich chápeme, by znamenala pozvánku spekulantů. ČNB by musela akumulovat další velké objemy devizových rezerv. Myslím si, že nakonec ČNB bude muset trhy tak či onak překvapit. Bude je muset postavit před hotovou věc. Říct, prostě jsme to teď udělali, závazek jsme uvolnili. Podobně jako to v lednu 2015 učinila Švýcarská centrální banka. Pravděpodobnost dřívějšího ukončení kurzového závazku, než deklaruje ČNB, narůstá. Někdy v dubnu či květnu by ČNB mohla do určité míry trhy překvapit, protože část trhu to očekává. Ale mohla by trhy překvapit a říct. „Teď jsme to uvolnili. Teď jsme ukončili závazek.“

 

Newsletter