GUKON jako revoluce skladování. Regály šetří energii i peníze


10:05 • 30. ledna 2019

Tagy: GUKON, Fundlift, investice, crowdfunding, Technologie, logistika

Rodinná firma z jihomoravské vesničky u Uherského Brodu úspěšně konkuruje velkým evropským výrobcům pojízdných regálů. Česká firma GUKON vyrábějící statické i dynamické regálové systémy přišla s vlastním patentovaným řešením pohonu mobilních regálů, které díky jednoduchosti přináší úsporu energií i peněz. O unikátní řešení již projevili zájem přední evropští výrobci skladovacích technologií a intra-logistiky. GUKON chce nyní výrobu rozjet ve velkém a změnit zaběhnuté pořádky ve skladovacím byznysu.

Mobilní neboli pojízdné regály patří již více než 25 let k oblíbenému řešení skladovacích a intralogistických systémů. Důvodem je jejich praktičnost a maximalizace skladovací kapacity. Klasické stacionární regály jsou umístěny na pojízdné podvozky, které se posunují po kolejích v podlaze a tvoří vždy jen jednu obslužnou uličku. Díky tomuto řešení je možné dosáhnout až 80% úspory místa oproti klasickým regálům.

Obecně se mobilní regály dělají pro různá zatížení, ať už se jedná o blok regálů o hmotnosti několik set kilo až po řešení s třemi tisíci a více tunami. Klasická celosvětově vyráběná řešení používají pro pohon každého regálu několik elektromotorů. Tím, jak systém vylepšit a řešit posouvání obrovského množství skladovaného zboží a materiálu efektivněji, se začala zabývat malá rodinná firma GUKON.

GUKON se již od roku 2009 zabývá výrobou ocelových konstrukcí, montovaných hal, regálových systémů a dalších zámečnických výrobků. Postupně se produktové portfolio začalo více specifikovat a firma se zaměřila na výrobu pouze v oblasti skladování a intra-logistických systémů. GUKON dnes patří mezi přední výrobce statických i dynamických regálů nejen u nás, ale i v Evropě, kam exportuje 80 % svých výrobků. Mezi jeho zákazníky pak patří i velcí dodavatelé skladovacích systémů jako například německé nadnárodní skupiny Linde Material Handling nebo STILL.

V rámci vlastního vývoje GUKON přišel s unikátním řešením pohonu pojízdných regálů, které eliminuje některé z nedostatků konkurenčních řešení, ale zejména dokáže zákazníkovi nabídnout stejnou technologii se značnými finančními úsporami. Pohon je zajištěn hydraulickým válcem, na který je třeba pouze jeden elektromotor s frekvenčním měničem. Nejen, že odpadá spousta provozních problémů, ale zejména celkové náklady jsou až o 40 % nižší. „Naše inovace by se jednoduše dala shrnout tak, že hydraulickým agregátem o velikosti většího kávovaru je poháněn sklad se zbožím o hmotnosti až 3 tisíce tun. Toto vlastní řešení jsme si nechali v minulém roce patentovat evropským patentem a nyní chceme využít jeho unikátnosti a expandovat na co nejvíce trhů.“ dodává vedoucí obchodního oddělení Tomáš Guryča.

Zájem o vlastní řešení GUKONU už projevily velké evropské firmy a v jednání tak je spolupráce například s Toyota Material Handling, Linde Material Handling, STILL a další. Na rychlejší rozjetí průmyslové výroby hydraulických pohonů dynamických regálů nyní společnost poptává financování prostřednictvím veřejné investiční kampaně.

 

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.