Pegas Nonwovens splnil své cíle, zvýšil zisk EBITDA


AKTUALIZOVÁNO 11:16 08:10 • 23. března 2017

Tagy: Pegas Nonwovens, výsledková sezóna

AKTUALIZOVÁNO – Znojemskému výrobci netkaných textilií Pegas Nonwovens loni klesly meziročně tržby o desetinu na 206,4 milionu eur. Pokles souvisel s vývojem cen polymerů, které oproti předchozímu roku zaznamenaly více než 10procentní propad. Pegas navrhuje dividendu 1,30 eura na akcii.

Provozní zisk EBITDA loni meziročně vzrostl o 5,3 procenta na 46,7 milionu eur. Firma tak splnila cíl, který si stanovila v rozpětí 43 až 49 milionů eur. Růst souvisel ve větší míře s přeceněním akciového opčního programu, který měl v roce 2016 méně negativní dopad do výsledku než v roce předchozím.

Čtvrté čtvrtletí bylo z pohledu provozního hospodaření nejsilnější v celém roce. EBITDA za čtvrté čtvrtletí ve výši 12,6 milionu EUR výrazně přispěla k celoročnímu výsledku 46,7 milionu EUR a přiblížila se rekordní hodnotě z roku 2014. EBITDA upravená o vliv přecenění opčního akciového programu dosáhla 48 milionů EUR, což představuje nejlepší výsledek v historii Společnosti. Rok 2016 z finančního hlediska tedy považuji za velmi úspěšný,“ uvedl generální ředitel a člen představenstva společnosti Pegas František Řezáč.

Objem prodejů v tunách byl v celoročním srovnání na přibližně stejné úrovni. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 došlo k nevýznamnému nárůstu zásob hotových výrobků.

Pegasu Nonwovens na provozní úrovni mírně překonaly naše i tržní očekávání. Pokles tržeb byl však výraznější, což ale souviselo s propadem cen polymerů. To nicméně nemělo dopad na vývoj EBITDA marže, která ve čtvrtém kvartále meziročně vzrostla o 1,4 pb. Výrazně nižší čistý zisk byl způsoben vykázanými nerealizovanými kurzovými změnami, a to především v souvislosti s vývojem egyptské libry, která ve čtvrtém kvartále výrazně devalvovala,“ uvedl analytik Komeční banky Miroslav Frayer. „Výsledky hospodaření považujeme za příznivé, cena akcií by mohla reagovat mírným růstem,“ dodal.

„Management v souladu s očekáváním rozhodl o zvýšení dividendy o pět centů na 1,30 EUR na akcii. To představuje velmi slušný dividendový výnos přes 4 %. Očekáváme i do budoucna, že přes probíhající investice bude Pegas pokračovat ve své progresivní dividendové politice,“ uvedl Frayer.

Podnik vyrábí netkané textilie na bázi polypropylenu a polyetylenu, které se využívají ve stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví. Společnost je součástí mezinárodního holdingu se sídlem v Lucembursku a zaměstnává v ČR 570 lidí. Je veřejně obchodovaná na burzách v Praze a ve Varšavě, kde však koncem března skončí. ​​​​​​​

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.