Čistý zisk ČEZ rostl o pětinu. Díky prodeji akcií MOL a nemovitostí


AKTUALIZOVÁNO - 10:12 08:11 • 8. srpna 2017

Tagy: ČEZ, výsledky, energetika

AKTUALIZOVÁNO – Čistý zisk Skupiny ČEZ meziročně vzrostl o 21 procent na 16,7 miliardy korun, a to zejména díky úspěšnému prodeji akcií MOL a prodeji nemovitostí v Praze.

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl 31,3 mld. Kč. Meziroční pokles o 1,8 mld. Kč odpovídá poklesu realizačních cen vyrobené elektřiny. Skupina ČEZ navyšuje celoroční výhled EBITDA i čistého zisku.

Provozní výnosy v prvním pololetí dosáhly 100,9 miliardy korun a meziročně vzrostly o dvě procenta, přičemž výroba elektřiny z tradičních zdrojů byla v prvním pololetí na obdobné úrovni jako loni, tj. cca 31 TWh. Výroba v oblasti nové energetiky, kam ČEZ řadí zejména větrné, fotovoltaické a malé vodní elektrárny, vzrostla o pětinu, především díky akvizici větrných elektráren v Německu na konci roku 2016, ale i díky nárůstu výroby ve větrných parcích v Rumunsku. Skupině ČEZ se nadále daří na trhu prodeje zemního plynu koncovým zákazníkům, jehož objem meziročně vzrostl o 28 procent.

„Dosavadní průběh roku byl pro Skupinu ČEZ výjimečný jak z pohledu dosaženého zisku pro akcionáře, tak z pohledu tří významných akvizic, díky kterým naplňujeme hlavní rozvojové cíle stanovené v naší strategii. Akvizicí úspěšné německé společnosti Elevion, která patří k největším poskytovatelům komplexních energetických služeb v zemi, jsme získali více než 1800 odborníků i klíčovou základnu pro působení na dynamicky rostoucím ESCO trhu v Německu,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Daniel Beneš.

„Výsledky ČEZ hodnotíme mírně pozitivně. V oblasti tradiční výroby elektřiny došlo k zastavení poklesu velkoobchodních cen elektřiny. Výroba z obnovitelných zdrojů roste díky novým akvizicím ve stabilní části Evropy a zvýšené výrobě v Rumunských větrných parcích a prodej tepla a plynu se také rozvíjí solidním tempem,“ uvedl analytik Komerční banky Richard Miřátský.

„Zvýšený výhled EBITDA a čistého zisku podle nás také reflektuje očekávání společnosti na výrazně vyšší využití jaderných zdrojů v druhém pololetí, kdy především ve čtvrtém kvartále by mely obě jaderné elektrárny vyrábět na víceméně plný výkon bez odstávek. Očekáváme proto, že by dnešní výsledky a výhled mohly mít pozitivní vliv na cenu akcií,“ dodal Miřátský.

V oblasti obnovitelných zdrojů pak Skupina ČEZ vstoupila na francouzský trh, a to akvizicí developerských projektů větrných farem s potenciálem výstavby až 101,8 MW. Třetí akvizicí byla provozovaná větrná farma v lokalitě Lettweiler Höhe v Německu o výkonu 35,4 MW, díky níž vzroste kapacita Skupiny ČEZ v německých větrných farmách na téměř 135 MW a v celé Evropě již na téměř 770 MW.

V návaznosti na úspěšné první pololetí upravil ČEZ směrem nahoru letošní výhled pro EBITDA i čistý zisk. „Celoroční výhled EBITDA navyšujeme na 53 mld. Kč zejména z důvodu vyšší hrubé marže z výroby a obchodu v ČR. Celoroční výhled čistého zisku očištěného zvyšujeme na úroveň 19 mld. Kč,“ uvedl místopředseda představenstva a finanční ředitel Martin Novák. K dobrému výsledku prvního pololetí přispěly dva jednorázové pozitivní vlivy. Celkový přínos z ukončení vlastnictví akcií MOL do čistého zisku byl 4,6 mld. Kč a zisk z prodeje nemovitostí v Praze dosáhl hodnoty 1,1 miliardy Kč.

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce vzrostla v prvním pololetí meziročně o 4,2 %, po klimatickém a kalendářním očištění o 4,3 %. U velkoodběratelů je nárůst o 5 % a u domácností o 3,8 %, což odráží dobrou kondici českého hospodářství.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

 

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.