Český průmysl frčí na koksu, meziměsíční růst se ale zastavil


AKTUALIZOVÁNO - 9:31 09:09 • 20. dubna 2017

Tagy: ČR, průmysl, inflace

AKTUALIZOVÁNO – Ceny průmyslových výrobců v březnu meziročně vzrostly o tři procenta po únorovém zvýšení o 3,1 procenta. Významně se zvýšily ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Meziměsíčně se ceny průmyslových výrobců po šesti měsících růst snížily o 0,1 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad. 

„Během února a března ceny pohonných hmot mírně klesaly, v dubnu však vidíme jejich opětovný mírný růst. Pokud se
členové kartelu OPEC v květnu dohodnou na dalším omezení těžby ropy, očekáváme, že ceny pohonných hmot
porostou i nadále,“ uvedla analytička Raiffeisenbank Monika Junicke.

„Pro tento rok očekává náš tým, že průměrná cena ropy Brent na světových trzích se bude pohybovat okolo 58 dolarů za barel. Růst cen ropy by se měl v příštích měsících odrazit v českých cenách průmyslových výrobců a tak očekáváme, že index cen průmyslových výrobců poroste letos v průměru o 2,4 % meziročně,“ dodala Junicke.

Ceny chemických látek a výrobků v březnu meziročně vzrostly o 10,2 procenta, těžby a dobývání o 6,2 procenta a obecných kovů a kovodělných výrobků o 6,1 procenta. Vyšší byly ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku o 1,5 procenta, z toho ceny mléčných výrobků o 5,5 procenta.

Snížily se naopak ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 1,2 procenta, základních farmaceutických výrobků o procento a dopravních prostředků o 0,8 procenta. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce zvýšily ceny energií o 5,8 procenta.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.