Hampl: ČNB nemá kam spěchat, po „exitu“ čekejme vyšší volatilitu


13:34 • 19. ledna 2017

Tagy: ČNB, intervence, měnová politika, euro, koruna, EURCZK

Česká národní banka by neměla s ukončením intervencí nikam spěchat, a to i přes akceleraci inflace, míní viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Nejpravděpodobnější dobou „exitu“ tak sále zůstává polovina roku 2017, dodal.

Jedním z klíčových fundamentů hrajících roli v otázce načasování ukončení kurzového závazku je dle Hampla vývoj inflace v eurozóně. „Všichni by si měli být vědomi faktu, že jakmile by evropská inflace začala akcelerovat rychleji, pro ČNB by šlo o důvod k ukončení intervencí později a nikoliv dříve,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg bankéř.

„Data přicházející z ekonomiky, zdá se, potvrzují současnou prognózu, která vidí jako nejpravděpodobnější moment pro exit zhruba polovinu roku,“ řekl Hampl v rozhovoru, který se uskutečnil ve středu. „Nemohu vyloučit, že přestaneme považovat polovinu roku za nejpravděpodobnější termín pro exit a že by se tento nejpravděpodobnější termín mohl přesunout do druhé poloviny roku,“ dodal.

O koruně se mluví, hodně mluví…

A jak vidí viceguvernér vývoj po konci intervenčního režimu? „Nebyl bych překvapen, pokud by koruna oslabila. V tu dobu očekávám zvýšenou volatilitu, která bude kurz provázet směrem k nové rovnovážné hodnotě,“ řekl Hampl

Konec intervencí v dubnu, či v květnu. Jak ho zobchodovat?

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření. Externě přednáší na vysoké škole CEVRO Institut.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.