S&P o ČR: Ekonomika odolná, koruna by volný režim zvládla


09:37 • 27. července 2015

Tagy: ČR, HDP ČR, rating, fiskální politika, měnová politika, ČNB

Česká republika má diverzifikovanou produktivní ekonomiku, stabilní instituce a snesitelnou úroveň zadlužení. Česká národní banka provádí efektivní měnovou politiku a míra inflace, ačkoli je tlačena níž vnějšími faktory, by měla naplnit 2procentní cíl v horizontu let 2015 až 2018. Takto ve své zprávě hodnotí českou ekonomiku ratingová agentura Standard & Poor’s. Rating ČR potvrdila na úrovni „AA-/A-1+“, přičemž stabilní výhled tohoto hodnocení odráží přesvědčení, že nastavení rozpočtové i měnové politiky by umožnilo české ekonomice vykompenzovat dlouhodobější zhoršení podmínek v eurozóně.

Analytici S&P mimo jiné uvedli, že ačkoli ČNB opět potvrdila svůj závazek držet korunu k euru slabou nad úrovní kurzu 27,00 EURCZK nejméně do druhé poloviny roku 2016, česká koruna by „byla schopna obchodovat ve volně plovoucím kurzu a reagovat na externí šoky“.

Intervence ČNB se mohou protáhnout. Babiš by to uvítal

ČR tak dostává veskrze kladné hodnocení s dodatkem, že od úrovně západoevropských sousedů ji dělí stále ještě nižší výkon ekonomiky v přepočtu na obyvatele. Rizikem pro dlouhodobou udržitelnost fiskální politiky je přitom (a tomu bude u západních sousedů nejinak) trend stárnoucí populace.

MMF chválí českou ekonomiku, vláda má přidat

Pro roky 2015 až 2018 očekává S&P růst ekonomiky v reálném vyjádření v průměru o 2,6 %. Schodek hospodaření vlády by měl postupně klesnout z 2procentní úrovně v letošním roce na 1 procento v roce 2018. Ve stejném horizontu by měl vládní dluh klesnout na 38 % hrubého domácího produktu.

Sílící domácí poptávka a flexibilní měnová politika budou podle S&P do budoucna faktory, které vyváží rizika, jimž je česká ekonomika – jako malá otevřená ekonomika – vystavena. Nejpravděpodobnějšími riziky je zastavení oživení v Evropě nebo další eskalace rusko-ukrajinského konfliktu. 

Ekonomové pro R24: ČNB zasáhla právem, klíčová je inflace

Napsat autorovi RSS

Vystudovala Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, obor finance a bankovnictví. V rámci studia strávila semestr na nizozemské Maastricht University a po návratu získala první redaktorskou zkušenost v online deníku Týden.cz. V roce 2010 nastoupila jako redaktorka zpravodajského investičního webu Patria.cz, kde působila čtyři roky. Od května 2014 se podílí na tvorbě ekonomického portálu v rámci nově vzniklé finanční skupiny Roklen Fin. Je zástupkyní šéfredaktora Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.