Důvěra Čechů v ekonomiku? Koncem roku mírné zhoršení


AKTUALIZOVÁNO 9:53 09:08 • 27. prosince 2016

Tagy: ČR, důvěra

AKTUALIZOVÁNO – Celková důvěra v domácí ekonomiku se v prosinci mírně snížila. Souhrnný indikátor důvěry, vyjádřený v bazickém indexu, oproti listopadu nepatrně poklesl o 0,2 bodu na hodnotu 99,1, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy je důvodem poklesu poměrně citelný nárůst cen pohonných hmot, k němuž došlo od konce listopadu do poloviny prosince. Ačkoli nárůst od té doby zmírnil, ekonomickým subjektům „kazí náladu“ předpoklad, že by se dané tempo nárůstu mohlo udržet delší dobu, k čemuž však vzhledem k situaci na světovém trhu s ropou nedojde. „Proti negativnímu působení vlivu nárůstu cen pohonných hmot působil v oblasti spotřebitelské důvěry efekt konce roku a s ním spjatá výplata bonusů a dalších celoročních odměn, které jsou letos ve firmách a podnicích poměrně štědré – z důvodu pokračujícího růstu tuzemské ekonomiky,“ dodal Kovanda.

„Prosincový konjunkturální průzkum potvrdil současnou příznivou situaci ve všech segmentech ekonomiky s výjimkou stavebnictví. To trpí nedostatkem projektů financovaných z veřejných peněz, což se projevuje v meziročně nižší důvěře v tomto sektoru,“ poznamenal hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně mírně snížil o 0,4 bodu na hodnotu 97,1. Indikátor důvěry spotřebitelů se meziměsíčně mírně zvýšil o 0,8 bodu na hodnotu 108,7. Ve srovnání s loňským prosincem jsou ale souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.

Optimismu spotřebitelů podle Kovandy svědčil také listopadový nárůst platů státních zaměstnanců a obecně stále svižně rostoucí nominální mzdy. Jejich růst je tak výrazný, že i při zrychlující inflaci, způsobené proinflačními činiteli typu zavedení elektronické evidence tržeb, zůstává reálný nárůst mezd stále na solidní úrovni. Důvěra spotřebitelů proto vykázala svoji letošní třetí nejvyšší úroveň.

V průmyslu se v prosinci důvěra podnikatelů meziměsíčně mírně snížila o 0,3 bodu na hodnotu 98,7. Hodnocení současné celkové ekonomické situace respondentů se téměř nezměnilo.

Celková důvěra v odvětví stavebnictví se v prosinci proti předchozímu měsíci snížila o 4,1 bodu na hodnotu 75,0. Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace respondentů téměř nezměnilo.

V prosinci se indikátor důvěry v odvětví obchodu oproti listopadu snížil o 1,1 bodu na hodnotu 100,1. Hodnocení současné ekonomické situace respondentů se nezměnilo.

„Počátkem příštího roku se v oblasti spotřebitelské důvěru projeví příznivě růst minimální mzdy, povánoční a novoroční slevy, i lednové zvýšení mezd v podnicích typu České dráhy, v oblasti celkové důvěry pak zmírnění nárůstu cen pohonných hmot, které registrujeme už nyní. Celková důvěra se tak udrží na své poměrně solidní úrovni,“ konstatoval Kovanda.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.