Jak drahý bude pro Česko letní energetický balíček?


AKTUALIZOVÁNO 17:23 16:10 • 20. července 2016

Tagy: Evropská komise, energetika, ekologie, ČR, průmysl ČR

AKTUALIZOVÁNO – Evropská komise dnes představila letní energetický balíček se sadou dokumentů, které dále vytyčují milníky k realizaci energetické unie a ke splnění klimaticko-energetických cílů pro rok 2030. Dnes zveřejněný závazek pro sektory mimo systém celoevropského obchodování s emisními povolenkami (EU ETS) představuje významné zpřísnění oproti našemu cíli pro rok 2020, uvedl šéf energetické společnosti ČEZ a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Daniel Beneš.

Pro naplnění cíle bude podle něj třeba vynaložit značné finanční prostředky z veřejných i soukromých zdrojů a přijmout dalekosáhlá opatření na mnoha úrovních státní správy. „Přesto je i takto ambiciózní cíl žádoucí, jelikož se týká emitentů, kteří dosud v příspěvku k boji se změnami klimatu zaostávali za průmyslem či energetikou,“ doplnil.

Šéf ČEZ také připomněl, že zatímco podniky a provozy nakupující emisní povolenky v uplynulé dekádě snížily emise skleníkových plynů o více než pětinu, u sektorů mimo systém EU ETS byl zaznamenán jen minimální pokles.

Mezi cíli balíčku na předním místě figurují sdělení k evropské strategii pro nízkoemisní mobilitu, návrh metodiky pro započítávání emisí skleníkových plynů v agrárním sektoru a zejména návrh nařízení o tzv. sdíleném úsilí (Effort Sharing Regulation) o redukci emisí v sektorech neúčastnících se EU ETS.

Polsko se v čele Visegrádu zaměří na migraci a energetiku

Komisí navržené nařízení o sdíleném úsilí, které se týká například vytápění domácností, odpadového hospodářství, zemědělství či dopravy, stanovuje závazný emisní cíl pro Českou republiku k roku 2030, a to redukci o 14 procent oproti stavu z roku 2005.

Energetický expert Hnutí DUHA Karel Polanecký se domnívá, že potenciál pro snižování emisí z malých zdrojů má Česká republika podstatně vyšší než Evropskou unií navrhovaných 14 procent. Možnosti nejlépe vyniknou při porovnání emisí navázaných na vytápění špičkové budovy a domu postaveného před 40 lety. „Nová zelená úsporám dokazuje, že ambiciózní program ke snižování emisí lze v České republice zvládnout. K tomu, abychom potenciál bez problémů využili, bude třeba vyvarovat se zbytečných chyb, jakou bylo například otevření kotlíkových dotací pro nové kotle na uhlí,“ dodal Polanecký.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.