Průmysl v říjnu nečekaně špatný, meziročně klesl o 1,7 %

AKTUALIZOVÁNO – Průmyslová produkce v říjnu meziročně klesla reálně o 1,7 procenta, když analytici dle Bloomberg čekali růst o 0,5 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů nižší o 0,4 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,6 procenta.

„Významný vliv na pokles průmyslové výroby má slabší zahraniční poptávka, která v minulých obdobích táhla český průmysl. V meziročním srovnání tržby ze zahraničí zaznamenaly pokles o 1,6 procenta, v porovnání s letošním zářím pak o 4,3 procenta,“uvedl ekonom skupiny Roklen Jaromír Gec.

Letošní říjen je tedy prvním měsícem za poslední více než tři roky, kdy se objem průmyslové výroby i objem nových zakázek meziročně propadá, aniž by to bylo možné vysvětlit právě celozávodními dovolenými. Z předstihových ukazatelů, jako je index nákupních manažerů v tuzemském zpracovatelském průmyslu, nelze usuzovat na výraznější zlepšení situace v měsících listopadu a právě probíhajícím prosinci,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Varovná je podle něj trendově zrychlující dynamika poklesu objemu nových tuzemských zakázek, která je patrná od května letošního roku. Na druhou stranu, příznivé je například to, že poměr nových zakázek k zásobám hotových výrobků je aktuálně nejvyšší od loňského srpna, což by mohlo signalizovat růst produkce prvních měsících roku 2017.

Pokles průmyslové produkce v meziročním srovnání lze do jisté míry vysvětlit nižším počtem pracovních dní. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů pak průmysl vzrostl o 0,8 procenta.

V meziročním srovnání si nejlépe vedlo odvětví tisku a rozmnožování nahraných nosičů, kde pozorujeme růst o 11 procent. Hranici deseti procent růstu dále atakuje oprava a instalace strojů a zařízení o 9,7 procenta a výroby nábytku o 0,2 procenta. Na druhé straně, největší ztráta, přes 25 procent, je ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení.

V meziročním srovnání klesá tuzemský objem tržeb o 3,1 procenta. Naopak meziměsíčně rostl o 3,6 procenta. Celkových objem nových zakázek za říjen poklesl o 1,6 procenta, kde většina úbytku jde na vrub domácí straně, která spadla o téměř pět procent, zatímco zahraniční nové zakázky se nepatrně zvedly v meziročním srovnání.

Fakt, že průmyslu dochází dech, je podle Kovandy třeba do značné míry brát jako celkem přirozený vývoj, kdy po více než třech letech růst průmysl naráží na své limity, které svým způsobem „testuje“. Svoji roli přitom také pochopitelně sehrává efekt postupně navyšované základny – je stále obtížnější v meziročním vyjádření překonávat loňské úrovně. Tuzemská průmyslová výroba za celý rok ovšem vykáže příznivá čísla, když její růst meziročně přesáhne tři procenta.

Gec doplnil, že v nejbližších měsících lze očekávat návrat meziročního růstu průmyslové produkce zpět do černých čísel. Z konjunkturálního průzkumu vyplývá, že poptávka v listopadu opět ožila, stejně jako celková důvěra průmyslníků. Nadále se však bude negativně projevovat nedostatek zaměstnanců, který aktuálně vnímá jako významnou brzdu růstu téměř čtvrtina českých průmyslových firem, což je nejvíce od čtvrtého kvartálu 2007.

Newsletter