Pražané zaplatí v příštím roce za vodu 85,42 Kč za metr krychlový


10:24 • 23. prosince 2016

Pražané zaplatí v příštím roce za vodu 85,42 Kč za metr krychlový. Cena se tak v porovnání s letoškem zvýší o 0,27 procenta. Letos lidé platí 85,18 Kč. ČTK to sdělil mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. Vedení Prahy původně plánovalo zdražení o téměř tři procenta, materiál ale nakonec pražští radní neschválili. Vodohospodářská síť patří městu, které ji prostřednictvím své firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS) pronajímá PVK.

„Úprava ceny vody odpovídá pouze inflačnímu nárůstu provozních nákladů a nájemného placeného hlavnímu městu,“ uvedl Mrázek.

Lidé tak v příštím roce zaplatí celkově o 24 haléřů víc než letos. Na vodném to bude nově 46,43 korun za metr krychlový a na stočném 38,99 korun. Cena vody tak klesne o 32 haléře, naopak cena stočného vzroste o 56 haléřů.

Vedení Prahy původně zamýšlelo zdražit až o 2,97 procenta, což by znamenalo, že by Pražané platili za metr krychlový 87,71 korun. K tomu město nakonec nepřistoupilo. Podle informací ČTK se proti zdražení postavili zástupci ANO a ČSSD, kterým mělo vadit, že se voda letos již jednou zdražovala, a to od 1. dubna. Materiál předkládala radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice).

Vodu v Praze distribuuje PVK, která si pronajímá vodovodní infrastrukturu od PVS. Vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia. Z tržeb zhruba pěti miliard korun ročně se Praze za pronájem vracejí zhruba dvě miliardy korun. PVK stoupl loni čistý zisk o 6,6 procenta na 532 milionů korun. Obrat firmy se zvýšil o více než šest procent na 6,24 miliardy Kč. Společnost uvedla, že celý zisk vyplatí jedinému akcionáři, tedy Veolii.

RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.