Abému vyšla ruleta japonských voleb, bere většinu

(Rozšířeno 10:06) Japonský premiér Šinzó Abé dle přání vytěžil riskantní krok s předčasnými volbami v zemi. Těmi si chtěl posílit mandát pro svou politiku reforem v zemi, doprovázenou superuvolněnou měnovou politikou centrální banky, což mu vyšlo. Byť se tak stalo s rekordně nízkou volební účastí, protože většina Japonců volby hodnotila jako zbytečné.

Vládnoucí koalice japonského premiéra získala podle prvních odhadů v předčasných volbách většinu 317 křesel v 475členném parlamentu. Abe vypsal hlasování dva roky před řádným termínem, aby získal nový mandát pro svou politiku usilující o oživení třetí největší ekonomiky světa, která od počátku 90. let stagnuje. 

Japonsko v kleštích: Zvolí pád ratingu nebo ekonomiky?

Vyhrané volby stávajícímu premiérovi kromě hospodářských reforem usnadní také zavedení některých nepopulárních opatření, jakými jsou obnova provozu jaderných elektráren či schválení změny ústavy, jež by poprvé od druhé světové války japonským vojákům umožnila bojovat v zahraničí. Dvoutřetinová většina, kterou získal, umožňuje přehlasovat horní komoru, pokud ta nějaký návrh zákona vrátí.

Současná vládní koalice udržela absolutní většinu, která jí umožňuje hladce prosadit zákony. Hlavní opoziční strana Demokratická strana Japonska (DPJ) by podle průzkumu měla získat přes 60 křesel.

Dan Fuss: Japonsko? Jedině akcie!

LDP měla doposud v parlamentu 295 křesel a její koaliční partner, Strana spravedlnosti a čistoty (Kómeitó), 31 křesel. Parlament má však nyní o pět členů více, než bude mít nově zvolený parlament.

Podle analytiků Abe profitoval mimo jiné z roztříštěnosti opozičního tábora. Jeho hlavní konkurent, DPJ, byla u moci v letech 2009 až 2012, ale ztratila důvěru voličů vzhledem k neschopnosti naplnit předvolební sliby a nepřesvědčivému vedení země po zemětřesení, přívalové vlně cunami a havárii jaderné elektrárny z roku 2011.

Japonsko v recesi, HDP za třetí čtvrtletí klesl meziročně o 1,6 %

Volební místnosti se uzavřely v neděli ve 20:00 místního času (12:00 SEČ). Podle prvních odhadů volby provázela rekordně nízká volební účast. Nejnižší volební účast v poválečné historii byla doposud v roce 2012, kdy činila 59,3 procenta. Většina Japonců tyto volby považuje za zbytečné a pochybuje o Abeho strategii, které se přezdívá Abenomics.

Abé vyvolal předčasné volby 18. listopadu a rozpustil dolní komoru parlamentu. Dopad dubnového zvýšení spotřební daně na 8 z 5 % nasměroval japonskou ekonomiku do recese a Abé odložil druhý růst daně na 10 %, plánovaný na říjen 2015, až do roku 2017 – přesně o 18 měsíců v obavě, že dále podrazí americkou ekonomiku. Volbami si chtěl obnovit mandát pro svůj kabinet i reformy. 

Newsletter