Air France-KLM neunesla náklady stávky a podlehla pilotům. +3 %

Francouzsko-holandská aerolinka Air France-KLM podlehla stávkujícím pilotům a oznámila, že odstupuje z předchozích plánů rozšířit po Evropě svou nízkonákladovou divizi Transavia. Piloti z francouzské divize v obavách, že firma použije rozšiřující se aerolinku Transavia a nahradí je kolegy z jiných zemí s nižšími platy, stávkují od 15. září. Každý den stávky stojí aerolinku zhruba 20 milionů eur. Air France-KLM tak nakonec podlehla a oznámila změnu plánu – bude rozšiřovat Transavii jen ve Francii a požádala piloty, aby se okamžitě vrátili do práce.

První týden stávky přitom šéf společnosti Alexandre de Juniac odmítl ze svého rozhodnutí ustoupit, od začátku tohoto týdne se snaží s odbory, zastupující piloty, vyjednávat. Navrhl pozastavit expanzi Transavie na tři měíce a urychlit rozvoj Transavia-France navýšením počtu letounů z 14 na 37. Nabídku pak označil za konečnou. Šéf odborů však považoval tuto nabídku za provokaci a požádal francouzskou vládu, která má v aerolince 15,9% podíl, o zásah.

Ztráty způsobené stávkou však zasáhly již tak vrtkavé příjmy společnosti a ohrozily další restrukturalizaci. Ta má za cíl dostat aerolinku opět do zisku. I kvůli restrukturalizaci tak investoři obdrželi dividendu naposledy ve finančním roce 2007/8. Dnes tak management Air France-KLM potvrdil, že z plánu zcela ustupuje.

Akcie na zprávu reagují nárůstem o bezmála 3 %, více než 3% zisk si pak připisují za letošní rok.

Soupeřivá easyJet: vyplatí 40 % zisku a navýší počet letadel

Newsletter