Akcie eBay (+12 %) letí vzhůru. Icahn uspěl, Paypal se oddělí

Akcie celosvětově největší obchodní platformy na internetu eBay v premarketu amerického obchodování rostou o bezmála 12 procent na zprávě, že s rokem 2015 dojde na rozdělení eBay a platební divize Paypal do dvou samostatných, veřejně obchodovaných společností.

„Vytvoření dvou samostatných společností je nejlepší cestou ke zúročení jejich růstového potenciálu a tvorbě hodnoty pro akcionáře,“ uvedla eBay v prohlášení. Především jde ale o vítězství známého „predátorského“ akcionáře a aktivistu Carla Icahna. Ten od počátku letošního roku na eBay vyvíjel tlak a oddělení Paypalu požadoval. V dubnu spory skončily smírem a nominací jednoho z ředitelů do vedení firmy za investora.

Do čela nové eBay se postaví stávající šéf eBay Marketplaces Devin Wenig. Do čela Paypalu se postaví nový šéf, Dan Schulman, který přichází z American Express.

Akcie eBay včera mírně oslabovaly a od počátku roku do včerejška byly níž o řádově 4 procenta. Aktuálně jsou tedy ve dvojnásobném zisku proti tomuto dosavadnímu poklesu, vyplývá z dat Bloomberg.

Newsletter