Akcie na historických rekordech. Kde jsme udělali chybu?

Klíčové body

  • Americké akcie dosáhly nových historických maxim.
  • Předpoklad hlubší korekce se nevyplnil, hledáme odpovědi proč.
  • Dolar navýšil ztráty, koruna zpevnila pod 24,70 za euro.
Zdroj: Depositphotos

Nebudu zastírat, že mě překvapil, možná i zaskočil pohyb akciového indexu S&P500 z minulého týdne. Ten překonal měsíc starý cenový rekord a v pátek uzavřel na nejvyšší historické úrovni 5300 bodů. Víkend jsem strávil přemýšlením nad tím, kde jsem ve svých úvahách udělal chybu, když jsem předpokládal, že by akciové trhy měly ubrat ze svých zisků a minimálně si projít nějakou hlubší korekcí.

Jako první jsem si vyhledal tzv. „trailing P/E ratio“ indexu S&P500. Poslední hodnota vypočtená z cen minulého týdne a z posledních zveřejněných výsledků firem činí 27,56. Toto číslo ve zkratce znamená, kolik v průměru akcie vydělají za jeden rok v poměru vůči své ceně. Převrácená hodnota tohoto čísla, která je 0,0363, což si každý může ověřit na kalkulátoru, představuje výnos z investice do akciového indexu. Číslo 0,0363 převedeno na procenta je 3,63 %. O akcii většinou přemýšlíme jako o dlouhodobé investici. Referenční časová hodnota je deset let. Dává tedy dokonalý smysl tuto hodnotu srovnat s aktuálním výnosem desetileté bezrizikového aktiva, které představuje americký státní dluhopis. Podíváme-li se, kolik vynášel ve stejnou dobu, kdy jsme počítali výše zmíněný poměr P/E, zjistíme, že 4,42 %. Jako investoři máme na výběr ze dvou možností: nejistý akciový index, který nese 3,63 %, nebo bezrizikový státní dluhopis, který nese 4,42 %. Zde jsem žádnou chybu ve svém předpokladu předraženosti akcií nenalezl.

Cena zlata překročila 2400 USD za unci, cena bitcoinu se již nějakou dobu pohybuje kolem 60 tis. dolarů. Hitem posledních dnů se staly akcie nechvalně proslulých společností AMC a GameStop, které vyskočily o stovky procent. Posledním kamenem do skládačky je cena stříbra, která je na svých dlouhodobých maximech. Všechna tato aktiva, která postrádají jakoukoliv vnitřní hodnotu, jsou „suchým poldrem“, do kterého se přelévá spekulativní kapitál, když začíná narážet na hranice racionálna ve světě normálních investičních instrumentů. Opět jsem žádnou chybu ve svých úvahách neshledal.

Časování vrcholu cen spekulativních aktiv je velmi těžká disciplína. Byly o tom napsány stovky knih a natočeno nespočet filmů. Neexistuje matematický vzorec, ani fundamentální ukazatel, který by nám spolehlivě předpověděl, kdy k prasknutí bubliny přijde. Pravidlem je, že čím více se blížíme k vrcholu, tím více máme pocit, že situace je nezvratitelná a do mysli se nám vkrádá myšlenka, že tentokrát je to jinak. Nejlepší a možná jediná nejlepší rada je, zachovat chladnou hlavu a rozum. Chybou, které jsem se dopustil, bylo tedy špatné načasování.

Na devizových trzích jsme mezitím byli svědky pokračujícího oslabení dolaru, který se proti euru dostal téměř k 1,0900 EURUSD. Slabý dolar a nižší americké výnosy podpořily rizikovější měny, včetně koruny, která rovněž těží z přístupu České národní banky. Její kurz krátce oslabil pod 24,65 za euro, přičemž dnes se obchoduje mírně nad touto hranicí. V aktuálním týdnu budeme sledovat středeční zveřejnění zápisu ze zasedání americké centrální banky a pedběžná čísla indexů nákupních manžerů PMI z Evropy i z USA. Doma nác čeká index cen výrobců a spotřebitelská a podnikatelská důvěra. 

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0881 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,42 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0836 do 1,0907 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,69 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,69 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,64 až 24,77 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,58 do 22,78 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView

Newsletter