Akcie podle čínského Zodiaca: Bude rok psa rokem pod psa?

Jak je známo, akciové indexy neprofitují v každém ročním období stejně; některé měsíce mají raději a některé naopak méně. Při tvorbě své investiční strategie tak můžete docela dobře jakožto pomůcku využít i obyčejný kalendář. Může vám však něco napovědět i ten čínský? Na to se zaměřil Kim Iskyan ve svém článku na severu Stansberry Churchouse.

Čínský lunární kalendář je patrně nejstarším kalendářem na světě, poprvé byl sestaven již v roce 2637 před naším letopočtem, a to legendárním vůdcem, kterému se přezdívalo „Žlutý císař“. Na rozdíl od toho našeho „západního“ kalendáře, který je odvozen od pohybu Slunce, se ten čínský zaměřuje na pohyb Měsíce. A zatímco naše znamení zvěrokruhu odpovídají přibližně jednomu měsíci, v čínském horoskopu vždy jedno zvíře vládne zhruba jednomu roku.

Nejhorší den a měsíc pro trhy? Pozor na pondělí a září

Čínský zvěrokruh se tedy skládá z 12 zvířat (která jsou zařazena pod 5 živlů), přičemž ty po sobě následují v tomto pořadí: krysa, buvol, tygr, králík, drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes a prase. Momentálně prožíváme rok kohouta, který skončí 15. února roku 2018 (čínský kalendář obvykle začíná v lednu či v únoru).

A jak se tedy podle jednotlivých znamení čínského horoskopu daří akciím? Nejprve se podívejme na asijské indexy.

Jak ukazuje graf sestavený podle indexu MCSI Asia (bez Japonska), asijským akciím se nejvíce daří v roce kohouta, který prožíváme právě nyní – v těchto letech přinesly výnosy v průměru vysokých 52 %. Naopak nejhůře si vedou v letech krysy (který nás čeká v roce 2020), kdy obvykle nesou ztrátu mezi 20 a 30 %.

Wall Street a počasí: Déšť a mraky jako noční můra investorů

Asijským akciím moc nesvědčí ani rok psa, který započne v polovině února příštího roku. O něco více pak pes přeje americkým akciím. Jak ukazuje následující graf sestavený z dat indexu S&P 500, během roku psa přináší americké akcie výnos zhruba 10 %. Mezi ostatními zvířaty se však pes zdá být slabým průměrem. Nejlépe si americké akcie vedou v letech tygra, který nás čeká v roce 2022 (v průměru 19 %), slušně si také vedou v letech prasete (zhruba 18 %), který bude následovat v roce 2019, potom, co skončí nadcházející rok psa.

Akcie Facebook, Apple a Nvidia se obchodují na historických maximech

Newsletter