Akcie už nepadají volným pádem. Měkké přistání zůstává základním scénářem

Klíčové body

  • Americké akcie poprvé od pondělí klesly. Návrat tržní paniky nepozorujeme.
  • Viceguvernér Bank of Japan prohlásil, že banka nebude zvyšovat sazby ve volatilním prostředí. 
  • Fed začne snižovat sazby v září. Dřívější mimořádné zasedání je nepravděpodobné. 
Zdroj: Depositphotos

Pondělí bylo ve znamení krve na trzích. Od té doby se tržní sentiment zlepšil. Částečně tomu pomohly i komentáře viceguvernéra Bank of Japan Uchidy. Základním scénářem zůstává první snížení amerických sazeb v září a celkové měkké přistání americké ekonomiky.

Pondělní tržní nálada vycházela z událostí minulého týdne. Z Ameriky přišla nad očekávání horší čísla z trhu práce. Fed na zasedání působil možná až příliš holubičím stylem, jako by naznačoval, že americká ekonomika čelí riziku recese. Bank of Japan nečekaně zvýšila úrokové sazby, což spustilo proces „unwinding of carry trades“. To ve zkratce znamená, že si investoři si vypůjčili prostředky za levnou sazbu v jenech a investovali je do výnosnějších aktiv. Například jeny směnili do dolarů a investovali je třeba do amerických akcií nebo dluhopisů. Zvýšení japonských sazeb a s tím se pojící posílení jenu znamená zvýšení nákladů na jenovou půjčku. To vytváří nátlak na investory, kteří mohou uzavřít některé rizikovější pozice. Více jsme o tomto tématu psali zde.

Japonský index Nikkei 225 začátkem srpna zažil největší výprodej od roku 1987. Od začátku měsíce odepsal přes 21 %, než se v úterý odrazil od lokálního dna. Pád indexu se přenesl i na pokles trhů v Evropě nebo v Americe. Index S&P500 v pondělí zaznamenal nejhorší výsledek od roku 2022. Volatilita na trzích raketově vzrostla, index VIX překonal hodnotu 65. Vyšších hodnot dosáhl naposledy během začátcích pandemie koronaviru. Fear & Greed index klesl na hodnotu 16 ze 100 značící extrémní strach. Ohledně pondělní nálady na trzích psal více do detailu kolega Jan Berka.

Následující dny však přinesly návrat pozitivního tržního sentimentu. To se projevilo snížením volatility na trzích (modrá křivka) a růstů japonských akcií (zelená křivka). U amerických (oranžová křivka) jsem rovněž pozorovali růst, který však během středy nevydržel. Wall Street tak včera vykázala pokles. Dnes ráno se však její futures opět zelenají.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

K uklidnění trhů pomohl i komentář viceguvernéra Shinichi Uchidy. Bank of Japan nebude zvyšovat sazby v prostředí nestability trhů. Nechce tím ještě zvyšovat vysokou volatilitu, která může mít dopady na ekonomiku. Banka si tento krok může dovolit i vzhledem k tomu, že japonská inflace v posledních několika letech je sice zvýšená, ale v globálním měřítku stále relativně nízká (vrchol inflace v lednu 2023 dosahoval 4,3 % v meziročním srovnání). Přestože tato rétorika není v rozporu s tím, co zaznělo na zasedání Bank of Japan minulý týden, trhy to vnímaly jako holubičí obrat. Jen se pohyboval pod hranicí 145,00 USDJPY, komentáře ho oslabily nad hranici 147,50 USDJPY. I přesto je japonská měna o více než 8 % silnější než před měsícem v porovnání se zelenými bankovkami.

Události posledních dnů ukázaly turbulentní vývoj ohledně tržního očekávání poklesu sazeb ve Spojených státech. Lze to vypozorovat i z vývoji futures na tříměsíční SOFR sazbu. Trhy po zasedání Fedu začaly zaceňovat pokles sazeb do konce roku ve stále vyšším objemu. Z původních zhruba 65 bazických bodů jsme se v pondělí dostali až na 128 bazických bodů. Tím pádem se snížil očekávaný objem poklesu sazeb v průběhu roku 2025 na 98 bazických bodů. Není tedy žádným překvapením, že se v tu chvíli začaly množit spekulace ohledně mimořádného zasedání Fedu, kde by centrální banka snížila sazby ještě před řádným termínem v září. Tento scénář je podle nás nepravděpodobný. Ve středu se situace uklidnila a snížil se i očekávaný objem letošního poklesu sazeb na necelých 109 bazických bodů. To naznačuje, že bychom se na dvou letošních zasedání mohli dočkat uvolnění měnových podmínek o 25 bazických bodů a na jednom o 50 bodů.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Se 100% jistotou nemůžeme tvrdit, že se americká ekonomika vyhne recesi. Z dlouhodobého hlediska se pokles na amerických akciích jeví jako přirozená korekce. Základním scénářem stále zůstává první cut v září a měkké přistání americké ekonomiky.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0943 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,97 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0880 do 1,0962 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,23 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,05 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,20 až 25,35 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,01 do 23,25 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter