Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Akciové trhy zažívají červený den, Wall Street první měsíční pokles letoška

Pražská burza dnes utrpěla nejmírnější ztráty ve srovnání s trhy v západní Evropě a Spojených státech. Hlavním motorem pro to byl růst akcií Erste po výsledcích o 1,4 % k 545 korunám za akcii. Dle očekávání oznámila (přesto mírnější) prudkou ztrátu, lepší proti odhadům byla ale provozní výkonnost. S dividendou počítat z letošních čísel nelze, Erste v konferenčním hovoru nicméně přislíbila, že u červencového profit warningu šlo o poslední takto negativní překvapení.

Erste: Letos asi bez dividendy, ale po „posledním nepříjemném překvapení“

Příznivě se vyvíjelo obchodování na telekomunikačním titulu O2 před pátečními výsledky za první polovinu roku, které budou uvolněny v 7:00. Akcie O2 dnes přidaly 1,7 %.

Kromě okrajových titulů PLG a Unipetrolu ostatní tituly pražské burzy dnes sestupovaly a index PX celkově odepsal přes půlprocento. Brutálním 25% poklesem, v rámci dne ale až 30% na nové historické dno 2,55 Kč, prošly akcie těžební skupiny NWR. Prohlášení firmy včera po závěru trhů ukázalo na negativní vývoj provozní úrovně ve 2Q, další úbytek hotovosti při růstu dluhu a zveřejněn byl plán emise nových akcií v řádu miliard, která znamená masívní ředění pro stávající investory.

NWR propadá: Ubývají peníze, roste dluh, úpis akcií za zlomek ceny

Inverzně k růstu akcií Erste přes 2 procenta před pátečními výsledky (čekáme v 8:00) odepsaly akcie Komerční banky. Necelé procento ztratil ČEZ, Philip Morris ČR, VIG či Fortuna.

S výraznějšími ztrátami proti Praze uzavřely akcie v západní Evropě: DAX -1,9 %, CAC -1,5 %, FTSE -0,6 %. Nevedlo se zejména financím v čele s Banco Espirito Santo, jejíž akcie umazávaly až přes 50 procent hodnoty. Skupina oznámila obří ztrátu a potřeba nového kapitálu je odhadována na tři miliardy eur.  Negativně trhy četly také výsledky Adidas a to nejen ve světle horší prognózy letošní ziskovosti, ale zejména důvodu k tomu – Rusko, Ukrajina, sankce. Ty se tak vkradly i do tohoto sektoru. Dařilo se po číslech Shellu.

Portugalská bouře Espirito Santo kulminuje: rekordní ztráta, propad akcií o 50 %

Z dat přišlo další snížení spotřebitelské inflace, což vzbuzuje otazníky o dalších krocích ECB, na druhé straně také o dalším poklesu nezaměstnanosti v eurozóně i EU.

V eurozóně klesá nezaměstnanost. Inflace zpomaluje k 5letému dnu

Ještě brutálnější ztráty proti Evropě ve finále utrpěly americké trhy, pro které je červenec prvním ztrátovým měsícem od počátku roku.  Dnes S&P 500 -2 %, DJIA -1,9 %, Nasdaq -2,1 %.

V rovině výsledků negativní vzkazy přišly z Kraft Foods či Exxonu, negativně jsou přijata i čísla MasterCard. Z makroúrovně pak sentiment na trhu velmi prudce srazil chicagský index nákupních manažerů. Ten v červenci propadl nejprudčeji od října roku 2008 a na úrovně poloviny loňského roku. Je výraznou pachutí pro úvod třetí třetiny roku po velmi silném čísle o americkém HDP za čtvrtletí druhé. 

Respektovaný index podmínek v amerických firmách propadá nejprudčeji od října 2008, akcie s ním

Newsletter