Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Aktuální prostředí je pro korunu nebezpečné

Klíčové body

  • Aktuální rizika koruny považujeme za silnější směrem k jejímu oslabení.
  • Zvyšování sazeb ČNB je zaceněno, na oznámení odprodeje výnosů z devizových rezerv kurz nereagoval.
  • K silnější domácí měně je potřeba výrazně lepší globální tržní nálada.
Zdroj: Depositphotos

Aktuální tržní prostředí je pro korunu nebezpečné. Za domácí měnou sice stojí vidina rozšiřujícího se úrokového diferenciálu, tu však lze vzhledem k vývoji tržních sazeb považovat za zaceněnou. Do hry se tak dostávají především zahraniční proměnné, které nahrávají vyšším rizikům směrem ke slabší koruně. 

Hlavním rizikem jsou proinflační tlaky posilující spekulace o brzkém zásahu centrálních bank z vyspělých ekonomik. Nejkritičtější jsou pro měny rozvojových trhů, kam spadá i koruna, sazby americké centrální banky. Aktuální plné zacenění dvou hiků Fedu v příštím roce a rostoucí pravděpodobnost třetího je reflektováno nárůstem nominálních výnosů středních splatností s – v posledních dnech patrným – efektem přelití na ty delší. Při srovnání s reálnými tržními výnosy měřenými proti inflaci ochráněnými dluhopisy, tzv. TIPS, které tento týden zůstávají v podstatě stabilní, jde tento pohyb čistě za vyššími inflačními očekáváními.

Pokud by se k tomuto vývoji přidal i nárůst reálných tržních sazeb, tedy TIPSů, ztráty koruny by byly zřejmě ještě větší. Obdobný vývoj jsme ostatně viděli relativně nedávno (psali jsme zde), šlo však spíše než o „zdravá“ tržní očekávání vyšší reálné sazby Federal Fund Rate o posun časové/rizikové prémie, která svůj pohyb poté lehce korigovala (psali jsem zde). Americké tržní sazby proto považujeme za největší riziko potenciálně slabší koruny, zejména pokud by šlo o intenzivní pohyb v rámci relativně krátkého období.

Vedle toho se mohou objevit další rizika. Jako první nás napadne dění v Číně, kde evidentně dochází k „očistci“ realitního sektoru. Ekonomika rudého draka si jen za říjen prošla defaulty nejméně tří developerů, přičemž u toho největšího – společnosti Evergrande – je situace stále nejasná. Default tohoto giganta by se zřejmě projevil i na výprodeji nečínských rizikových aktiv, což by pro korunu mohlo být rizikem.

Přesuneme-li se domů, poslední dny přinesly dva zdroje nervozity. Tím prvním je sílící pandemie a na ni navazující restriktivní opatření. K tomu se přidávají problémy průmyslového sektoru, u nichž lze zdůraznit plán automobilky Škoda Auto zastavit či výrazně omezit výrobu od poloviny října s možným trváním až do konce roku. Důvodem je nedostatek komponent, především čipů.

Nová pandemická opatření se podle nás na koruně projevila minimálně. Dopady odstávek výroby automobilů jsou součástí výčtu aktuálních problémů evropského průmyslu. Lze přitom očekávat, že se tyto problémy podepíší na výhledu české ekonomiky v závěru letošního roku a na začátku příštího. Sledovat budeme v tomto směru především prognózu České národní banky zveřejněnou na listopadovém zasedání. Ta by podle nás měla ukázat jasný impuls k pokračujícímu navyšování sazeb, hlavní otázkou však bude razance.

Bankovní rada ČNB potvrdila, že vzhledem k silným proinflačním tlakům ovlivňujícím dlouhodobá inflační očekávání bude pokračovat v procesu úrokové normalizace. Tržní sazby na to zareagovaly úplným zaceněním zvýšení sazeb ČNB o 50 bazických bodů na listopadovém zasedání. V rámci výhledu devíti měsíců je pak zaceněno bezmála šest kol navýšení sazeb o 25 bodů.

Vzhledem k tomuto zacenění bude pro korunu obtížné získat další podporu. ČNB by mohla v listopadu překvapit a zvýšit sazby o více než 50 bodů, tedy ještě jednou o 75 bodů, jako tomu bylo v září. Podpůrným argumentem tohoto kroku by byla i aktuálně slabší koruna. Možným proti argumentem pak výše zmiňované problémy v průmyslu.

Pokud by bankovní rada zvýšila sazby opět o 75 bodů, koruna by z toho mohla profitovat. Předpokládáme však, že by šlo spíše o krátkodobější vliv, který by se přidal k hodnocení aktualizovaného výhledu sazeb pro příští rok. Vzhledem k razanci úrokové normalizace lze očekávat, že prognóza pro rok 2022 bude mírnější s důrazem na vyčkávání dopadů letošních hiků na ekonomiku.

Ještě před listopadovým zasedáním, konkrétně včera, ČNB oznámila odprodej výnosů z devizových rezerv, který zahájí od příštího roku. Uvedla přitom, že „transakce se budou uskutečňovat tak, aby byl jejich vliv na kurz minimální“. O tomto nástroji se již nějakou dobu spekuluje (psali jsme zde), reakce koruny však byla minimální. My bychom čekali alespoň krátkodobý efekt směrem k silnějšímu kurzu. Rétorika ČNB sice už dříve připustila debaty o odprodeji, avšak jejich možné zavedení vyznělo jako vzdálená záležitost. Včerejší oznámení tak lze považovat za překvapení. Celkově pak lze předpokládat, že odprodeje výnosů z rezerv budou mít na inflaci spíše slabý dopad.

Shrneme-li vše výše zmíněné, aktuální rizika jsou podle nás nakloněna směrem ke slabší koruně. Jde především o rizika zahraniční napojená na americkou ekonomiku a trh. Domácích faktorů s potenciálním dopadem na korunu už mnoho není. Zvýšení sazeb je zaceněno, oznámení odprodeje výnosů z rezerv mělo minimální dopad, to samé se týká i zavedení omezení z titulu pandemie.

Hlavní rozbuškou pro silnější korunu by tak mohla být až citelná změna v lepší globální tržní náladu, která by celkově povzbudila ochotu investorů více riskovat. Minimálně v rámci měn regionu je koruna podle nás nadále poměrně lukrativní sázkou, navíc s nevyužitým potenciálem posílení spojeným s poklesem zajištění domácích exportérů.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1627 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,73 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1589 do 1,1673 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,64 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,05 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,55 až 25,69 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,92 až 22,14 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter