Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Alcoa navnadila a dravě startuje americké výsledky za 3Q

Americký hliníkárenský kolos Alcoa razantně nakrojil výsledkovou sezónu za třetí čtvrtletí roku. Zisk firmy i tržby jsou přesvědčivě nad odhady ekonomů a analytiků a akcie v prodlouženém obchodování odpovídají více jak 2% růstem. Jaké trendy Alcoa předpovídá ve světové ekonomice?

O 71 lepší proti situaci před rokem je očištěný zisk 370 milionů dolarů či na akcii na úrovni 31 centů a přesvědčivě vysoko jsou také tržby v objemu 6,24 miliardy dolarů. Konsensem dle Reuters bylo 23 centů na akcii zisku a 5,85 miliardy dolarů tržeb, výsledkem před rokem 11 centů a 5,8 miliardy dolarů. Akcie již před zveřejněním výsledků uzavřely o procento výš nad 16 dolary, nyní v růstu pokračují.

„Čtvrtletí je jasným výsledkem naší transformace. V oblasti downstreamu dosahujeme historicky nejvyšší ziskovosti, u midstreamu držíme nákladovou disciplínu, základní kovy dosahují výsledků, neviděných od předkrizového období,“ uvedl generální ředitel firmy Klaus Kleinfeld.

Podle šéfa firmy se Alcoe daří přesunout své podnikání do oblastí, které nabízejí vyšší ziskovost. Pokud jde o vývoj odvětví, pro které firma dodává, v globálním autoprůmyslu očekává Alcoa růst o 2 až 4 procenta, u leteckého průmyslu v rozmezí 8 až 9 procent.

Zvlášť pro letecký průmysl v úvodu října Alcoa otevřela novou továrnu na speciální druh materiálů pro letecký sektor s nákladem výstavby 90 milionů dolarů. Dle Kleinfelda je to jasnou sázkou na budoucí růst dodávek do leteckého sektoru. 

Americká výsledková sezóna za 3Q: Kdo, kdy a jak?

Výsledková sezóna v USA: Škodlivá síla dolaru a prostor pro překvapení

Newsletter