Alexa míří na pracoviště. Jak se s ní firmy „poperou“?

Konkurenti Amazonu, jako je Google nebo Apple, se snaží prosadit své asistenty do domácností. Amazon naopak míří na trh s Alexou pro firmy. Kde všude nalezne své uplatnění?

Zaměstnanci budou moci využívat od Amazonu Echo smart reproduktory, pomocí kterých si budou moci domluvit schůzky s kolegy, zamluvit konferenční místnost a další základní úkoly. Klíčovou otázkou tak není, zdali tato technologie funguje, ale zdali jí budou lidé důvěřovat při vedení firmy.

 „Soukromí a zabezpečení je bezpochyby prioritou číslo jedna,“ řekl Geoff Blaber, analytik společnosti CCS Insight. „Určitě se jedná o důležitější prvky než funkčnost.“ Firmy tak budou bezesporu opatrné ohledně pokládání Alexy do zasedacích místností a kanceláří, ve kterých se například diskutuje o citlivých informacích, dodal.

Echa neustále poslouchají a podle Amazonu začnou sbírat informace, až když jsou aktivována slovem „Alexa“. Jsou ale situace, kdy k tomu dochází náhodou. Navíc společnost uchovává nahrávky, aby mohla tuto službu podporovanou cloudem udělat ještě chytřejší. Společnost Amazon též navrhla, že by v budoucnu mohla sdílet transkripty těchto nahrávek třetím stranám – vývojářům, kteří by pro tuto platformu vytvářeli aplikace, jako např. rozšířené dovednosti Alexy.

Pro předejití možného napětí, než se pustíte do odvážnějších úloh, doporučuje Geoff Blaber začít s Alexou pomocí obyčejných kancelářských úkolů, jako je objednávka papíru do tiskáren.

Specifické využití

Na každoroční konferenci Amazonu AWS Re:invent společnost uvedla, že pracuje s předními firmami z oblasti podnikového softwaru, včetně společností Concur, která obstarává cestování a výdaje firem, a Salesforce.  

Osvojitelé této technologie si budou moci také vytvářet dovednosti podle vlastních potřeb. Typickým příkladem může být poskytování nasměrování po budově nebo odpovědí na otázky týkající se podnikání.

„Začne se s velmi specifickým použitím, na kterém se bude nadále stavět,“ řekl Blaber. Dále dodal, že díky spolupráci s výrobci aut, lednic a dalších spotřebičů bude moci Alexa nakonec sloužit uživatelům po celý den. „Čím silnější má pozici, tím více aktivit může provázat – může třeba propojit firemní život s domácností a cestováním.“

S odhadovanými 11 miliony prodaných zařízení je vnesení Alexy na pracoviště dalším logickým krokem. „Nejenže začali jako první, ale investice, kterou Amazon vkládá do Alexy, je v tomto okamžiku bezkonkurenční,“ řekl Blaber. „Pět tisíc zaměstnanců pracujících na Alexě – myslím, že je to tím, že nemají místo na trhu s mobilními telefony.“

Newsletter