Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Američané nenávidí Wall Street

Americké akcie dnes hromadně klesly. Index S&P 500 a Dow Jones odepsaly více jak -0,1 %, technologický Nasdaq dokonce více jak -0,3 %. Tolik očekávané rekordní hodnoty se tak pozvolna vzdalují. Hlavní benchmarky jako by se kály za poslední šetření o tom, koho Američané nejvíce nenávidí. Ano, je to tak, číslem jedna v pomyslném seznamu nenávisti je Wall Street.

I přesto, že od poslední krize uplynulo dost let, Američané stále opovrhují bankami. Výzkumu, který provedla společnost SurveyMonkey, se zúčastnilo více jak 10 tisíc respondentů. Ti měli odpovědět na otázku, které americké společnosti ze seznamu Fortune 100 jsou podle nich zkázou pro celou zemi. Tři z pěti prvních vyjmenovaných jmen patřily právě bankovním institucím. Mezi ty „nejvíce bezohledné“ banky pak patří Goldman Sachs, JP Morgan Chase, Bank of America a Morgan Stanley.

Pravým opakem těchto „zrůd“ jsou technologické společnosti. Ty byly v rámci šetření označeny za firmy, které mají na globální svět vůbec ten nejlepší vliv. Potvrzuje to i fakt, že první čtyři nejoblíbenější firmy patří právě do technologického sektoru. Zatímco  v bance na Wall Street by nechtěl pracovat téměř nikdo, hned deset tech firem se dostalo do první desítky nejžádanějších.

Rozdíl mezi Wall Street a Silicon Valley je tak evidentní. Lidé jednoduše nemohou zapomenout na to, jak americké banky přivedly společnost, a to nejen tu americkou, do jedné z největších krizí, kterou lidstvo pamatuje. Nebylo tomu tak vždycky. Záznamy serveru Gallup ukazují, že v 70. letech vyjádřilo zhruba 60 % Američanů svou důvěru právě bankám. Až do roku 2007 se toto číslo drželo na 50 %, zlom však přišel s nástupem krize, kdy důvěra spadla na pouhých 21 %.

Nic, čím by se Wall Street mohla chlubit. Ovšem pravdou je, že ne všechny průzkumy jsou tak negativní. S nástupem přísnějších regulací a osekání astronomických platů se ukazuje, že někteří lidé svou ztracenou víru v banky opět, velice pozvolna, získávají zpátky. Potvrzuje to například šetření společnosti Harris Group. Celkem 37 % respondentů jejího výzkumu si myslí, že bankovní sektor má „dobrou reputaci“. Pro srovnání, toto číslo v době krize dosahovalo pouhých 11 %.

Inu, milá Wall Street, máš stále co dohánět, ale jsi na dobré cestě….

Newsletter