Americká ekonomika připouští nejistotu ve výrobě i stavebnictví

(Rozšířeno 16:21) Sledovaný americký index nákupních manažerů ve výrobě institutu ISM v červnu místo očekávaného růstu mírně zaostal za květnovou hodnotou. Chladnější proti odhadům jsou také výdaje ve stavebnictví. Americký dolar data rozhýbala na hranici 1,3700 EURUSD, následný vývoj na měnovém páru ale značí uklidnění. Wall Street si z dat příliš nedělá, indexy navýšily úvodní zisky na aktuálních 0,5-0,6 % u S&P 500 a DJIA a necelé procento u Nasdaqu

ISM index v americkém výrobním sektoru měl dle očekávání ekonomů růst na 55,9 bodu. Místo toho přišlo polevení na 55,3 proti květnovým 55,4 bodu. Citelně za odhady je 0,1% růst ve stavebnictví proti 0,5% očekávání.

Ve výrobě ale špatně není

Ač americký PMI v podání institutu ISM ukázal na zvolnění tempa zlepšování podmínek ve výrobě, špatně není. Index se drží přesvědčivě nad 50bodovou úrovní, navíc jeho součást vývoje budoucích objednávek stoupla na půlroční maximum. Bez dalšího oživení, přesto kladný zůstává vývoj zaměstnanosti v sektoru, drobný ústup z dosažených met (60 z 61 b.) ukázal subindex produkce.

Vlažné stavebnictví. Hrozba pro HDP za 2Q?

Výdaje ve stavebnictví vykázaly za květen pouze 0,1% růst proti očekávanému půlprocentu. To je špatná zpráva samo o sobě, na dolar ale zatlačily – po zkušenosti brutálních revizí amerického HDP v prvním čtvrtletí roku – především obavy o celkový výkon americké ekonomiky ve druhé čtvrtině roku.

Ekonomové již v minulém týdnu – ztělesněno konsensuálním odhadem Reuters – srazili výhled pro 2Q růst americké ekonomiky na 2,1 až 3,5 procenta. Snížení odhadů přišlo po slabém vývoji spotřebitelských výdajů v květnu. I dnešní číslo o stavebních výdajích v tomto světle není překvapením – proti 0,3% poklesu u privátních stavebních projektů působil 1% růst veřejných zadání, což na atraktivní celkové číslo nestačí. Slabší dříve zveřejněná statistika o zahájené výstavbě se zase projevila do 1,5% poklesu soukromé rezidenční výstavby (bydlení), zveřejněné s dnešními daty.

Newsletter