Americká ekonomika vyráží dech novými místy

AKTUALIZOVÁNO Ekonomika Spojených států vytvořila v prosinci loňského roku 292 tisíc nových pracovních míst mimo sektor zemědělství. Vysoce sledovaný údaj je prudce lepší proti odhadům ekonomů a analytiků, kteří čekali pouze 200 tisíc míst. Navíc byla prudce směrem vzhůru revidována tvorba pracovních míst za listopad.

Podle prvního odhadu bylo v listopadu vytvořeno 211 tisíc míst, což samo o sobě byla solidní tvorba míst. Toto číslo bylo ale nyní revidováno na 252 tisíc míst. Americký dolar na těchto datech prudce posiluje k euru od 1,0870 do těsné blízkosti hladiny 1,0800 EURUSD, od které ale koriguje zpět. Celkově za říjen a listopad zaměstnavatelé v USA vytvořili o 50 tisíc pracovních míst více proti původně oznámeným číslům.

„Je to další signál, že ekonomika supí vpřed,“ řekla agentuře Reuters Kate Warneová z investiční firmy Edward Jones. „Vyvažuje to některé ukazatele, které nedávno naznačovaly, že ekonomika by moha zpomalit,“ dodala.

Ani takto prudká tvorba pracovních míst ale nezahýbala s celkovou měrou nezaměstnanosti, která v prosinci v americké ekonomice v souladu s odhady zůstala na pěti procentech. Mzdy rostly o 2,5 procenta. Celkový obraz z trhu práce dává zapravdu Fedu a jeho rozhodnutí poprvé po téměř 10 letech zvýšit ve Spojených státech úrokové sazby.

Za celý loňský rok vzniklo v největší světové ekonomice 2,65 milionu pracovních míst. Byl to z tohoto hlediska druhý nejlepší rok od roku 1999 a překonal jej pouze předcházející rok 2014, kdy zaměstnavatelé vytvořili 3,2 milionu míst.​

Míra nezaměstnanosti zůstává beze změny zejména kvůli tomu, že do kategorie pracovní síly se houfně vracejí lidé, kteří se po letech rezignace znovu ucházejí o práci. To je podle ekonomů známka důvěry v ekonomiku a pracovní trh. Míra participace, která měří podíl lidí v pracovním věku, kteří jsou zaměstnaní nebo hledají práci, stoupla o desetinu procentního bodu na 62,6 procenta, stále je však těsně nad minimem za 40 let.

 

Newsletter