Americká inflace klesla. Sazby i tak zůstávají beze změny

Klíčové body

  • Výsledek americké inflace za květen odstartoval tržní rally.
  • Fed nepřekvapil a ponechal sazby na 5,5 %, představil jestřábí prognózu.
  • Dolar krvácel, akcie rostly, all-time high překonána.
_DSC9961 flickr photo by Federalreserve shared with no copyright restrictions using Creative Commons Public Domain Mark (PDM)

Divoký západ na trzích. I tak bychom mohli pospat středu, která přinesla na trh volatilitu, a možná i překvapivá data. Poklidnější úterý před zprávami z USA odstartovaly technologické akcie v indexu NASDAQ, které v newyorské seanci nekompromisně překonaly poslední vrchol. Po překonání historicky nejvyšších hodnot na nic nečekaly a společně s dalšími akciovými indexy pokračovaly v dostizích i včera po zveřejnění nad očekávání nižší inflace. V tomto ohledu to odskákal dolar. Ačkoliv se mu v minulých dnech dařilo, po včerejších zprávách to vypadalo na kapitulaci býků na dolarovém indexu a dolarových párech. Později po zveřejnění prognózy Fedu vstal dolar z popela a na většině měnových párů zkorigoval přes polovinu předchozího pohybu. Guvernér Fedu Powell podpořil vzkříšení signálem o jednom snižování sazeb v roce 2024.

Středa navázala na úterý volatilními pohyby. Široce sledovaná data z USA započala rally zprávou o květnové inflaci, která zaznamenala meziročně pokles z 3,4 % na 3,3 %, očekáváno bylo 3,4 %. Jádrová inflace meziměsíčně klesla z 0,3 % na 0,2 %, očekáváno bylo 0,3 %, meziročně klesla z 3,6 % na 3,4 %,  při predikci 3,5 %. Z těchto výsledků pramení naděje na dřívější snížení sazeb, pokud budou dále přicházet uspokojivé zprávy z nejsilnější ekonomiky světa. Pomohl pokles inflace služeb, zejména v dopravě, a také nižší ceny energií. 

Fed ve večerních hodinách představil jestřábí prognózu s pouze jedním snížením sazeb v letošním roce. Rétorika se ve vztahu k inflaci nezměnila. Centrální banka se drží strategie vyšší sazby po delší dobu, aby se podařilo dostat inflaci pod kontrolu. Centrální bankéři jednomyslně hlasovali pro ponechání sazby v pásmu 5,25-5,5 %. V prvním kvartálu byly odhady, že Fed sníží sazby až třikrát v roce 2024 a bude pokračovat v roce 2025. Situace se však změnila a momentální očekávání jsou ze strany Fedu pouze jeden „cut“ do konce roku a následně čtyři místo třech v roce 2025.

Guvernér Fedu Powell pochválil příznivější data vývoje inflace. Zároveň ale zdůraznil, že stále potřebuje posílit důvěru v udržitelnost pohybu směrem k 2% cíli. Doufá tak v další podobné zprávy, jako byla ta včerejší o inflaci. Momentální přesvědčení zatím ale nenahrává možnosti snižovat sazby dvakrát v roce 2024. Obchodníci na to stále sázejí a doufají v příznivější data . Ostatní země již se snižováním úrokových sazeb začaly. Za zmínku jistě stojí Bank od Canada či ECB. 

Koruna dnes bude proti euru pravděpodobně reagovat s ostatními menšími měnami jako forint či polský zlotý na dozvuky včerejšího dění. Oči investorů se budou ubírat znovu do USA, kde vychází meziměsíční index index cen výrobců a data z trhu práce.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0805 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,80 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0763 do 1,0851 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,68 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,84 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,59 až 24,74 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,70 do 22,97 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView

Newsletter