Americká inflace uklidnila trhy. Klid vydržet nemusí

Klíčové body

  • Americká inflace klesla více oproti očekávání.
  • Dolar skokově oslabil, ztráty ale brzo smazal.
  • Fed ponechá v březnu sazby beze změny. 
Zdroj: Depositphotos

Po čtyřech měsících růstu amerického indexu spotřebitelských cen přišel jeho pokles. Ten byl o něco výraznější, než trhy očekávaly. Ve vyšším inflačním prostředí je to dobrá zpráva. Dolar reagoval výkyvem na slabší úrovně, než se vrátil na původní hodnoty.

Americká spotřebitelská inflace včera pozitivně překvapila. Únorová meziroční hodnota měla klesnout z 3 % na 2,9 %, pokles byl však výraznější až na 2,8 %. Meziměsíčně pak inflace klesla z 0,5 % na 0,2 %, očekáván byl pokles na 0,3 %. Dezinflaci zaznamenala i jádrová složka, u které růst cenové hladiny klesl meziměsíčně z 0,4 % na 0,2 % (trh očekával pokles na 0,3 %) a meziročně z 3,3 % na 3,1 % (namísto očekáváných 3,2 %). Za nižší inflaci může pokles cen energií. Nejvýrazněji meziročně klesaly ceny topného oleje (o 5,1 %), benzínu (o 3,1 %) nebo ostatních komodit (o 3,2 %).

Po zveřejnění čísel dolar během necelé minuty oslabil zhruba o 0,4 % nad úroveň 1,0925 EURUSD. Své ztráty ale během několika minut smazal a posílil zpět pod úroveň 1,0900. Ve večerních hodinách zelené bankovky pokračovaly pohybem na slabší úrovně. S nejznámější měnovým párem korelovaly i americké výnosy.  Například výnos 10letého státní dluhopisu klesl skokově o 6 bazických bodů, ale během chvíle se vrátil na původní úrovně. Nižší inflace pomohla akciím, futures na S&P 500 vyrostly o necelé procento. O něco výše oproti úterní zavírací ceně otevřela i burza, která den nakonec uzavřela většinově v plusu. Pozitivní nálada je příjemnou změnou, vydržet však nemusí. Postarat se o to může například Donald Trump a jeho cla. 

Na zasedání Fedu měla únorová spotřebitelská inflace minimální vliv. Futures tříměsíční SOFR sazby nyní zaceňují letošní pokles sazeb v objemu zhruba 70 bazických bodů do konce roku. Na zasedání americké centrální banky příští týden trhy zaceňují pravděpodobnost 97 % u stability úrokových sazeb. Pokles o 25 bazických bodů by pak měl přijít nejdříve v červnu. Přestože by Fed měl letos uvolňovat monetární podmínky o něco výrazněji, než se očekávalo v lednu, jedná se „pouze“ o jeden až dva poklesy po čtvrtině procentního bodu navíc. I přes aktuální propad akcií není výrazné snižování úroků základním scénářem. Fed se od svého relativně jestřábího postoje neodklání.

Měnový pár amerického dolaru vůči japonskému jenu se od začátku roku pohybuje v medvědím kanálu. Z úrovní nad 158,50 USDJPY se japonská měna posunula na svá letošní minima k blízkosti 146,50 USDJPY. Japonskému jenu se daří kvůli oslabujícímu dolaru, ale také kvůli přesvědčení trhu, že japonské úrokové sazby budou vyšší. Více jsme o jenu psali zde. Tento týden ale jen oslabuje, přestože samotný dolar (například vůči euru) dál oslabuje. Spíše se jedná o technickou záležitost, kdy na měnovém páru USDJPY došlo ke korekci odrazem od podpory v medvědím kanálu.

Japonská měna ve včerejším obchodování oslabila nad 149,00 za dolar, poté však dolar část zisků odevzdal. Z hlediska dat včera v brzkých ranních hodinách Bank of Japan zveřejnila únorové hodnoty indexu cen výrobců. Ten meziročně klesl ze 4,2 % na 4 % (dle očekávání), meziměsíčně klesl z 0,3 % na 0 % (očekáván byl výraznější pokles na 0,1 %). Na tato čísla japonský jen nereagoval.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0873 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,65 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0828 do 1,0949 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,03 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,01 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,94 až 25,10 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,87 do 23,18 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter