Americká jízda, Wall Street rostla čtvrtý týden v řadě

Na amerických akciových trzích panovala koncem týdne dobrá nálada. Wall Street si připsala čtvrtý ziskový týden, což se stalo poprvé za více než čtyři měsíce a širší index S&P 500 uzavřel na letošním maximu. K růstu přispěly vyšší ceny ropy a  také fakt, že investoři vzali za svůj pozitivnější pohled na čtvrteční oznámení Evropské centrální banky o stimulech.

Za růstem akcií byla také zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA). Ta oznámila, že se ceny ropy možná již dostaly na své dno. Těžba ve Spojených státech a dalších zemích, které nejsou členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) totiž začíná rychle klesat a růst dodávek z Íránu není tak dramatický.

ECB a Draghi? Spasitelé trhů, bank i ekonomiky

Index Dow Jones Industrial posílil o 1,28 procenta na 17 213,31 bodu. S&P 500 zaznamenal zisk 1,64 procenta a poslední den v týdnu pokořil psychologickou hranici 2000 bodů, když zakončil na úrovni 2022,19 bodu. Dařilo se finančním emisím. Oba indexy se dostaly na úrovně, na nichž byly počátkem ledna. Technologický Nasdaq Composite dnes rostl nejvíce, když si připsal 1,85 a zakončil na 4748,47 bodu.  

Za celý týden přidal Dow Jonesův index 1,2 procenta, S&P 500 zpevnil o 1,1 procenta, zatímco index trhu Nasdaq si připsal 0,7 procenta.

Vzhůru dnes zamířilo všech deset hlavních sektorů v čele s energetikou, která jako celek přidala více než dvě procenta. Z americké ekonomiky dnes přišly zprávy, že dovozní ceny v únoru klesly o 0,3 procenta a vývozní ceny se snížili o 0,4 procenta. 

Člen Rady guvernérů ECB Erkki Liikanen dnes překvapivě prohlásil, že ECB své možnosti podpory ekonomiky ještě nevyčerpala a že v podpoře bude pokračovat, dokud inflace v eurozóně nedosáhne vytyčeného cíle těsně pod dvěma procenty. Euro po jeho slovech během dne přechodně smazalo ztráty vůči americkému dolaru.

Newsletter