Americké akcie klesaly. Trh práce ani maloobchod neoslnily, s napětím v Iráku roste ropa

Americké akcie klesly třetí den v řadě. V růstu napětí v Iráku došlo na útok na Bagdád, spolu s násilím roste cena ropy. Americké akcie oslabily o téměř 1 %; Statistiky z pracovního trhu a maloobchodní tržby byly přijaty jako spíše negativní. Index S&P (-0,71%), Dow (-0,65%) a Nasdaq dokonce (-0,79%).

Vlažná data z americké ekonomiky: Trh práce, maloobchod

Maloobchodní tržby a žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA nepotěšily. Maloobchod zvolnil dynamiku z dubnových 0,5 % na 0,3 %, vývoj ale zkreslila silně vzestupná dubnová revize. Dopad na trh proto nebyl dramatický, některá odvětví zažila růst. Zisky vzrostly u prodeje automobilů. Prodej aut vyskočil na 1,4 %. Jádrové maloobchodní tržby bez započtení automobilů už tak příznivé nebyly. Největší pokles byl nicméně v tržbách u obchodních domů, které poklesly o 1,4 %. Dubnové výrazně lepší maloobchodní tržby ponechávají HDP na Q2 v USA v souladu s očekáváním.

Druhým negativním faktorem byly nároky na podporu v nezaměstnanosti, sezónně očištěné vzrostly na 317 000 z 313 000, očekávalo se 306 000 pracovních míst. Přestože maloobchodní tržby byly nižší a žádosti o podporu nečekaně vzrostly, odborníci se i přes nepříznivá data dlouhodobě domnívají, že ekonomika posiluje.

Krátkodobé zaváhání americké ekonomiky dalo důvod růstu indexu volatility VIX na 12,65 % a za den vzrostl o 8 %. Toto riziko bylo umocněno růstem napětí v Iráku. Dnešní bombový útok na Bagdád podpořil cenu ropy a potažmo i energetické společnosti.

Na obrázku je graf Crude ropy. Dlouhodobé zúžené pásmo trojúhelníku bylo konečně proraženo a podle technického indikátoru Fibonacci retracement činí 161,8 % resistenční úroveň 110 USD/barel, kde se domnívám, že by se mohlo realizovat část zisků na ropě. Navíc tato technická úroveň představuje silnou resistenci ze srpna 2013.

Z energetických akcií se dnes dařilo ropnému poskytovateli věží a tankerů SeaDrill Limited s 10% dividendovým výnosem vzrostl o 2,81 %. Konkurenčnímu Ensco Plc se také nevedlo vůbec špatně, akcie vzrostly o 1,65 %. Z těžařských společností se dařilo BP (+0,96%), Total SA (+1,28%) a švýcarská Transocean (+3,45%).

Horší data pomohla drahým kovům, akcie Silver Wheaton (+2,25%), Barrick Gold (+1,89%) a kanadská Goldcorp Inc. (+3,51%).

Za pozornost dnes stál Twitter (+3,52%), kde odstoupil provozní ředitel Ali Rowghani, který byl zodpovědný za ochabující růst společnosti. Ve společnosti nicméně zůstává v roli poradce generálního ředitele.

Naopak klasicky se nedařilo odvětví letecké dopravy, propadák mezi maloobchodními tržbami. Výrazně dnes oslabila Delta Air Lines (-5,43%) a JetBlue Airways (-4,70%).

Autor je makléřem FINANCE Zlín, a.s.

Newsletter