Americké akcie prožily nejhorší týden od srpna

Americké akcie nastoupily v závěru týdne do více jak procentní ztráty a v tomto duchu také na víkend odešly. Celý trh srážely především akcie maloobchodníků a technologických firem a ten tak naplnil první týdenní ztrátu po šesti týdnech zisků.

Dow Jonesův index odepsal 1,2 procenta, širší index S&P 500 oslabil o 1,1 procenta a index technologického trhu Nasdaq zakončil o 1,5 procenta níže.  Pro index Dow to znamená pokles o 200 bodů a pro americké akcie jako takové nejhorší týdenní výkon od srpna tohoto roku.

Investoři se zbavovali akcií maloobchodních řetězců. Předcházelo tomu čtvrteční sdělení americké sítě obchodních domů Nordstrom, jehož kvartální zisk zaostal za odhady. Akcie firmy se o 15 procent propadly. Neuspokojivé hospodářské výsledky tento týden zveřejnil i americký maloobchodní řetězec Macy‘s, se ztrátou – byť menší proti odhadům – se prezentovala J.C.Penney. Americké ministerstvo obchodu dnes navíc oznámilo, že tržby maloobchodníků v USA po zářijové stagnaci v říjnu stouply jen o 0,1 procenta. Ekonomové a analytici v anketě Bloomberg přitom očekávali 0,3% růst. Útlum pak potvrdil také pokles cen výrobců.

Dolů mířily i akcie technologických firem. Akcie technologické společnosti Cisco klesly poté, co firma s poukazem na pomalejší růst zakázek a slabé výdaje mimo domácí trh zveřejnila horší odhad čtvrtletního zisku, než se čekalo. Akcie společnosti Oracle odpisovaly přes tři procenta, Apple ztratil ke třem procentům.

Akciové trhy dnes věnovaly pozornost také „námluvám“ mezi farmaceutickými firmami Mylan, usilující o převzetí konkurenta Perrigo. To se ale nejméně pro tentokrát nepodaří, pokus po náročném sedmiměsíčním vyjednávání ztroskotal. Spojením by vznikl jeden z největších výrobců generických a volně prodejných léků na světě. Mylanu se ale nepodařilo zajistit dostatek akcií, aby mohl v zamýšlené transakci v objemu 26 miliard dolarů pokračovat.

Mylan dnes oznámil, že akcionáři Perriga mu do vypršení dnešní lhůty nabídli pouze zhruba 40 procent svých akcií. Společnost jich ale potřebovala získat nejméně polovinu, aby mohl obchod pokračovat. Mylan, který má sídlo v Nizozemsku, o svém záměru na převzetí Perriga informoval v dubnu. Sloučená společnost by měla příjmy 15,3 miliardy USD a byla by jedničkou ve výrobě specializovaných léků a vyživovacích produktů. Analytici ale pochybovali, že se obchod uskuteční.

Zájem o Mylan přechodnou dobu projevovala větší farmaceutická společnost Teva, která se ale nakonec rozhodla koupit divizi výrobce botoxu Allergan. Mylan poté mohl ve svém akvizičním cíli pokračovat. Za každou akcii svého konkurenta nabízel 75 dolarů v hotovosti a více než dvě své vlastní akcie. Perrigo ale nabídku považoval za nedostatečnou a trval na tom, že pro firmu bude lepší, když zůstane nezávislou, napsal list The New York. Akcie Mylanu dnes stouply až o 14 procenta. Akcie Perriga se propadly až o desetinu na více než roční minimum.

Newsletter