Americký dolar krvácí

Klíčové body

  • Dolar oslabil nad 1,0800 EURUSD. Trh se bojí obchodních válek, přispělo i silné euro.
  • Trhy zaceňují, že Fed bude letos snižovat sazby o 75 bazických bodů.
  • Inflace v České republice mírně klesla dle očekávání. Koruna bez reakce.
Zdroj: Depositphotos

Je to jen pár týdnů od té doby, co byl americký dolar premiantem mezi ostatními měnami. Sentiment se mezitím rychle změnil. Kvůli riziku obchodních válek a tím se pojícím horším výkonem americké ekonomiky zelené bankovky oslabily a dostaly se na své listopadové úrovně. Přispělo i sílící euro podpořené vidinou fiskální expanze.

Březen zatím není pro dolar nejlepším měsícem. Americká měna vůči té evropské tento týden odepsala zhruba 3,5 % své hodnoty. Včera nastal posun nad 1,0800 EURUSD, zelené bankovky tudíž smazaly veškeré zisky nabrané od listopadu minulého roku. Jeden z důvodů, proč dolar oslabuje, je zavedení obchodních cel na Čínu, Kanadu a Mexiko. Při této příležitosti by mohlo být logické, že dolar posílí, jelikož cla jsou z logiky věci proinflační. Nicméně v tomto případě se začíná trh obávat vzniku obchodních válek a navazujícího slabšího ekonomického růstu. Naopak euru v tuto chvíli pomáhá německý plán zvyšování výdajů přes nově vytvořený fond. Investovat by se mělo především do obrany a infrastruktury. S růstem výnosů obligací se pojí i posilování eura.

Krom ztrát na americkém dolaru klesají i americké dluhopisové výnosy. Například desetiletý výnos od poloviny ledna klesl zhruba o 60 bazických bodů a blíží se ke 4% hranici. Krev je i na akciích. Americký index S&P 500 od svého vrcholu klesl o více než 6,5 %. Index volatility VIX se poslední týden drží nad 20 body, index Fear & Greed vykazuje na trzích extrémní strach.

Za necelých čtrnáct dní nás čeká zasedání Fedu, kde očekáváme stabilitu úrokových sazeb. Mírně se však změnil očekávaný vývoj úpravy úroků v průběhu letošního roku. Fututres na tříměsíční SOFR sazby zaceňují, že Fed by měl do konce tohoto roku snížit sazby v objemu 75 bodů, což by znamenalo trojí snížení po 25 bodech. Ještě před necelými třemi týdny však trhy počítaly s mírnější úpravou, pouze s jedním poklesem úroků právě o 25 bazických bodů. 

V České republice byla včera zveřejněna předběžná inflační čísla. Ta dopadla podle očekávání. Meziměsíčně inflace klesla z 1,3 % (zde však hrálo roli lednové přeceněné) na 0,2 %, meziroční inflace klesal z 2,8 % na 2,7 %. Za poklesem stojí mírnější meziroční růst cen potravin, alkoholu a tabáku a výraznější pokles cen energií a pohonných hmot. Růst cenové hladiny se pohybuje ve vrchní polovině tolerančního pásma ČNB. K poklesu ke 2 % bude potřeba ponechat sazby restriktivnější po delší dobu. Centrální banka tudíž v tuto chvíli nemá důvody k tomu, aby úrokové sazby v dohledné době snižovala. Proto také očekáváme, že banka na březnovém zasedání ponechá úroky stabilní. Na inflační čísla včera koruna nereagovala. Pohybovala se do strany v úzkém pásmu 25,00 až 25,10 korun za euro.

Nejzajímavější dnešní událostí bude zasedání Evropské centrální banky. Ta by dnes měla uvolnit měnové podmínky o 25 bazických bodů. Trhy tuto úpravu úroků už zaceňují, proto bude mnohem zajímavější dnešní rétorika šéfky ECB Christine Lagarde a zveřejnění nové aktualizované prognózy. Ze Spojených států nás odpoledne čeká další sada dat, dočkáme se například čísel z trhu práce.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0801 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,24 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0745 do 1,0837 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,98 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,13 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,93 až 25,10 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,00 do 23,36USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter