Americký trh práce: Horší čísla potvrzují zlepšení?

První úplný pracovní týden roku 2015 nabízí sadu dat o vývoji amerického trhu práce, aktivitě ve firmách i cenách u výrobců. Horší data z trhu práce mohou v typicky výkyvovém týdnu znamenat celkové zlepšení.

V týdnu do 10. ledna bylo ve Spojených státech podáno 316 tisíc nových žádostí o podpory v nezaměstnanosti při očekávání 290 tisíc. První celý pracovní týden roku je ale typickým týdnem propouštění sezónních zaměstnanců po konci roku a na to, abychom mohli hovořit o opětovném zhoršení amerického trhu práce, bude třeba potvrzení několika dalších týdenních statistik.

„Trh práce bude pokračovat ve zlepšování,“ soudí Ryan Sweet, ekonom Moody’s s tím, že „rok 2015 bude rozhodně lepší než rok 2014“.

Další z amerických statistik dnes ukázaly na pokračující deflační tlak u cen výrobců. Celkový index cen výrobců (PPI) klesl o 0,3 % po poklesu o 0,2 % v listopadu a při očekávání 0,4% poklesu, meziměsíční růst bez potravin a energií se s +0,3 % odpoutal od listopadové stagnace.

Příznivý je lednový vzestup Empire Manufacturing indexu aktivity v americké výrobní sféře. Ten se při očekávaném přehoupnutí z revidovaných -1,23 bodu (záporné hodnoty značí útlum v odvětví) na plus 5 bodů posunul až na 9,95 bodu.

 

Newsletter