Američtí finančníci hrozí ještě vyššími sazbami. Prodloužily by utrpení evropských investorů

Klíčové body

  • Zástupci amerických bank hrozí ještě vyššími úrokovými sazbami.
  • Inflace ze světa nezmizí, i pokud dosáhne inflačního cíle.
  • Vyšší americké sazby jsou hrozbou pro evropská riziková aktiva.
Zdroj: Depositphotos

Míra inflace je pokus o vtěsnání velmi komplexního a těžce uchopitelného jevu do jedné číselné hodnoty. Chladná statistická metodika, podle které je každý měsíc vypočítávána, nepostihuje mnohotvárnost a komplikovanost, s jakou inflace působí na naše životy, stejně jako nedokonale popisuje stav živého organismu, jež nazýváme ekonomikou. I kdybychom zrušili statistický úřad, existenci inflace budeme stále vnímat. Tento nepříjemný a někdy až depresivní pocit chudnutí, který nastává při jejím vzedmutí, věda pouze pojmenovává a přiřazuje mu numerickou hodnotu.

Minulý týden tři vysoce postavení američtí finančníci pronesli velmi znepokojující prohlášení na téma vývoje úrokových sazeb. Jeden z nich, Jamie Dimon, ředitel nejúspěšnější americké banky JPMorgan, známý svými provokativními prohlášeními, s bohorovným klidem oznámil, že nevylučuje nárůst domácích úroků až na sedm procent. Vzhledem k jeho pověsti bychom mohli tato slova brát s rezervou, kdyby mírnější formou v podstatě stejnou informaci nepronesl o den později ředitel a předseda představenstva největšího správce aktiv na světě, firmy BlackRock, Larry Fink. Trochu jinými slovy, ale v zásadě totéž také řekla na konci týdne ještě ředitelka Citibank Jane Frazer. Evropský pozorovatel bombardovaný horšícími se ekonomickými ukazateli má tendenci projektovat si domácí situaci do té zámořské. Úrokové sazby jsou tam pět procent, inflace klesá a je docela blízko cíli centrální banky, který je dvou procentech. Situace se tedy lepší. Kdyby tatáž čísla platila v Evropě, ECB by dozajista začala sazby snižovat. Omyl! Americké těžké váhy ze světa financí tvrdí opak. Jak je to možně? Důvodem je, že řada suchých statistických čísel nevypovídá celkem nic o inflaci jako společenském a ekonomickém jevu. Ty jsou v Evropě a za Atlantikem naprosto odlišné. Proto není možno použít stejnou logiku.

Výše zmíněná prohlášení zazněla na pozadí rostoucích dlouhodobých úrokových sazeb. Výnosy amerických desetiletých vládních dluhopisů atakovaly úroveň neviděnou od dob před Velkou finanční krizí. Pro americkou ekonomiku to zatím nepředstavuje velký problém, z finančního světa se však začínají ukazovat známky nervozity. Pro evropský trh to je paradoxně horší zpráva než pro ten americký. Další vlna nárůstu úrokových sazeb v USA by nevyhnutelně oddálila snižování úrokových sazeb ECB a prodloužila utrpení držitelů evropských rizikových aktiv.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0567 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,29 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0527 do 1,0639 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,41 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,10 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,26 až 24,51 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,82 do 23,21 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter