Amerika není, co bývala. Na světě se povaluje příliš zbytečných peněz

Klíčové body

  • Máme za sebou dva výjimečné roky, které by se daly charakterizovat jako monstrózní zápas medvěda s býkem.
  • Dnes můžeme říci, že v tomto zápasu nevyhrála ani jedna strana.
  • Naději ohledně dalšího vývoje můžeme hledat například ve filmu Wall Street.
Zdroj: Depositphotos

Dramaturgii České televize, která měla na starosti program tohoto víkendu, nelze upřít úspěšné naladění na ducha současné doby. Uvedla totiž klasický film z dílny Olivera Stonea „Wall Street“. V ikonické scéně, ve které Gordon Gekko pronáší svou slavnou hlášku „greed is good“, zaznělo také několik vět, které v pozdějších letech zapadly. Dnes však dokonale popisují stav americké a celosvětové ekonomiky.

Viděl jsem tento film opravdu mnohokrát, ale nevybavuji si, že by se mi nějakým způsobem zapsal do paměti. Gordon Gekko uvádí svou tirádu na valné hromadě větami: „Americká ekonomika již není tím, čím bývala, sužují ji obchodní i vládní deficity.“ V jiné části filmu pronáší jeden brokerský kolega Charlieho Sheena: „Na světě se povaluje příliš mnoho zbytečných peněz.“ Psal se rok 1985, index SP500 měl hodnotu 200, makléř na Wall Street si vydělal padesát tisíc dolarů ročně, dům na předměstí stál 300 tis dolarů. Ve všech položkách chyběla jedna až dvě nuly na konci. Jinak bylo všechno více méně podobné dnešku.

Listopad se blíží ke svému závěru a je téměř jisté, že se bude jednat o velmi úspěšný měsíc pro akciové býky. Z říjnové deprese způsobené nárůstem dlouhodobých výnosů vládních dopisů jsme se jako zázrakem vyhoupli směrem k úrovním viděným na akciových indexech naposled v červenci. Z širšího pohledu za sebou máme dva výjimečné roky, které by se daly charakterizovat jako monstrózní zápas medvěda s býkem. Medvědí filozofie vycházela z jednoduché myšlenky, že bezprecedentní nárůst sazeb doplněný kvantitativním utahováním musí nutně přinést výprodej rizikových aktiv. Býčí filozofie byla ještě jednodušší. Podle ní se totiž nevyplatí z dlouhodobého hlediska vyprodávat akcie, ať se děje, co se děje. Tento přístup je charakterizován poučkami “look through“, „stay invested“, „buy on dip“.

Dnes můžeme říci, že úplně nevyhrála ani jedna strana. Medvědi dosáhli dvacetiprocentního snížení indexu SP500, avšak tento pokles nevydržel dlouhou dobu. Býci nakonec uzavřou index poblíž historických maxim, avšak za cenu vnitřní rozpolcenosti. Pokud nemají ve svém portfoliu sedm největších technologických titulů, jejich výkonnost nebude nikterak valná.

Blíží se konec roku a člověk-investor přemýšlí, co bude dál. Současný svět je zmítán politickým a ekonomickým chaosem do té míry, že se může oddat depresivní myšlence, že z této pasti nemusí být úniku. Film Wall Street nám dává určitou naději. Východisko existuje. K cenám aktiv můžeme přidat jednu až dvě nuly a po dalších čtyřiceti letech se nacházet v podstatě stejné situaci jako dnes.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0949 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,32 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0823 do 1,1010 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,41 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,29 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,30 až 24,53 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,15 do 22,43 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter