Analytici k ČNB: Překvapení v politice ani prognóze se nečeká

Bankovní rada ČNB nechá na svém čtvrtečním zasedání závazek udržovat korunu nad hranicí 27 korun za euro beze změny, sazby nechá na nulové úrovni. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Ekonomové ani neočekávají, že by centrální banka přistoupila k využití dalších alternativních nástrojů měnové politiky, jako jsou například záporné úrokové sazby. Nečekají ani výraznější změny v nové makroekonomické prognóze, kterou ČNB představí.     

„Známý výrok Benjamina Franklina, že na světě jsou jediné dvě jistoty, a to daně a smrt, dostává v českém prostředí nový rozměr. Jistotou se v poslední době totiž vyznačují i pravidelná zasedání bankovní rady ČNB. Oněmi jistotami je ponechání hlavní úrokové sazby na technické nule a ponechání závazku udržovat korunu nad hladinou 27 Kč/EUR,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.     

Korunou zahýbal dolar. Příští týden zasedne ČNB

Výsledky jednání bankovní rady by měly být podle analytika Home Credit Michala Kozuba identické s tím, jak rada rozhodla na posledním zasedání. „V tomto ohledu nepředpokládám, že by došlo k použití alternativních nástrojů, o kterých se mnohdy spekuluje,“ uvedl. Od jednání ČNB skutečně žádné překvapení nečekáme, dodal hlavní ekonom ING Jakub Seidler.     

Uvolněná měnová politika, čili nulové úrokové sazby a měnová intervence, by podle odhadů analytika Ge Money Bank Petra Gapka měla zůstat do druhé půlky příštího roku.     

„Navzdory lepším datům z ekonomiky a vyššímu růstu spotřebitelských cen čekáme, že ČNB ponechá svoji měnovou politiku beze změny. Možná bude opět diskutovat o ostatních nástrojích pro případné další uvolnění, ale kurz by měl zůstat opět prvním nástrojem. Opuštění intervenční hladiny ze strany ČNB ponecháváme na čtvrté čtvrtletí 2016,“ uvedl analytik Citiban Jaromír Šindel.     

Nová prognóza zřejmě bude podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy počítat s mírně vyšší inflací, než prognóza předešlá. Stále ale půjde alespoň pro nejbližší měsíce o inflaci citelně vzdálenou inflačnímu cíli na úrovni dvou procent. „Na rozdíl od únorového zasedání ČNB, na němž se měnila prognóza pro českou ekonomiku výrazněji, budou květnové změny jen kosmetické,“ dodal hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. 

Newsletter