Analytici: Koruna zpevní, region povede polský zlotý

Středoevropské měny během příštích 12 měsíců posílí v čele s polským zlotým, přičemž koruna by měla zpevnit o 2 procenta, ukázal průzkum Reuters mezi analytiky. Největší ekonomiky regionu porostou rychlejším tempem než členské státy eurozóny, což pomůže jejich měnám, zatímco inflace se drží na velmi nízkých úrovních, v případě Polska pak dokonce v negativním teritoriu.

Zotavení ekonomik středoevropského regionu z krize z minulé dekády nicméně zpomaluje, zčásti kvůli ukrajinskému konfliktu, což tlačí centrální banky k uvolněnější měnové politice. Toto riziko se promítá do odhadů aktuálního průzkumu, které ukazují na slabší kurz zlotého a forintu než v srpnové anketě.

Průzkum mezi 21 analytiky, oslovených mezi 2. a 3.zářím ukázal, že koruna v následujících 12 měsících posílí o 2 procenta na 27,15 za euro. Polský zlotý by měl zpevnit o více než 3 procenta na 4,074 za euro. V předchozím odhadu měla polská měna posílit na 4,03 za euro. I tak by se ale měla stát nejvíce posilující měnou ve Střední Evropě. Maďarský forint podle průzkumu zpevní do září 2015 proti středečnímu závěru o 1,7 procenta na 309 za euro.

Odvetné sankce mezi Evropskou unií a Ruskem zhoršily ekonomický výhled pro státy středoevropského regionu a zároveň v minulých týdnech způsobily otřesy na trzích. Měny a akcie v regionu ve středu prudce posílily poté, co Kyjev a Moskva sdělily, že se přiblížily k nalezení politického řešení, které by ukončilo boje mezi vládními ukrajinskými jednotkami a rebely na východní Ukrajině.

„(Ale) konflikt na Ukrajině nemusí být ukončen, takže krátkodobá rizika zůstávají,“ řekl Piotr Poplawski, analytik varšavské BGZ Bank.

Roklen24 udělal průzkum mezi tuzemskými analytiky a ekonomy na sklonku srpna při zvyšování napětí v souvislosti Ukrajiny a komentářích některých zahraničních analytiků o možném změkčování měnové politiky a ztrácení měn v regionu, například Wells Fargo či Danke Bank. Z průzkumu Roklen24 ale vyplynulo, že tuzemští ekonomové oslabování koruny nečekají. Přesné odhady naleznete na připojeném odkaze.

Čekat pád koruny? (průzkum a prognózy)

Newsletter