Apple nezklamal. iPhone 6 s peněženkou a chytré hodinky!

(Aktualizováno 22:06) „Největší posun v historii iPhone“ a „nejlepší telefon, jaký jsme kdy vyrobili“ – těmito slovy dnes Tim Cook představil dvě nové verze celosvětově milovaného chytrého telefonu. iPhone 6 a iPhone 6 Plus mají displej o úhlopříčce 4,7 respektive 5,5 palce. A to byl jen začátek.

Ve stejném místě, v kalifornském městě Cupertino, kde Steve Jobs před více než 25 lety představil světu osobní počítač Mac, tak dnes probíhá opět zlomová „show“ firmy s nakousnutým jablkem ve znaku.

Nyní stručně k charakteristikám (první) novinky. Jak již bylo řečeno, úhlopříčka činí 4,7 a 5,5 palce (pětková řada měla displej s úhlopříčkou 4 palce). Nový iPhone je nejen větší ale také zeštíhlel – z 7,6 milimetrů na 6,9 mm (iPhone 6) a 7,1 mm (iPhone 6 Plus).

Telefon má zabudovaný 64bitový A8 čip umožňující 50procentní zlepšení grafických parametrů, uvedl na konferenci ve velkém stylu Phil Schiller, viceprezident pro marketing, který je tradičně významnou osobností při veřejných prezentacích společnosti.

Displej zvaný Retina HD má být hlavní devízou telefonu – jeho velikost a rozlišení nahrává vývojářům aplikací. Pro informaci, v App Storu jich je aktuálně k dispozici zhruba 1,3 milionu.

Uživatele iPhonu jistě potěší údajná výrazně delší životnost baterie, firma proklamuje 11 hodin soustavného přehrávání videa. O safírovém skle žádná zmínka.

A nyní možná to nejdůležitější. Cena iPhone 6 začíná na 199 dolarech, v případě iPhone 6 Plus na 299 dolarech. Telefon z předchozí řady 5S bude od nynějška možné pořídit – s 2letým kontraktem – za 99 USD. Do obchodů by se nový smartphone Apple měl dostat 19. září a to v USA, Kanadě, Velké Británii, Francii, Německu, Austrálii, Hongkongu, Singapuru a Japonsku. Do konce roku by měl být k dostání v 115 zemích světa.

Elektronická peněženka a hodinky

Tim Cook představil novou platební platformu Apple Pay, která má být jednoduchá a bezpečná. iPhone se tak stane elektronickou peněženkou, díky partnerství Applu s MasterCard, Vissa a AMEX a spolupráci se zhruba 220 tisíci obchodních domů a restaurací.

„Máme ještě něco,“ říká Cook a představuje nové chytré hodinky Apple Watch. Jedná se podle něj o lehce přizpůsobitelné, komplexní zdravotní a fitness zařízení, včetně možnosti navigace, které lehce spolupracuje s iPhonem (řada 5 a 6). Chytrý telefon je také pro fungování hodinek nezbytný, samostatně je používat nelze.

Přístroj má ohebný dotykový displej pokrytý safírovým sklem, které je po diamantu nejtvrdším transparentním materiálem. Hodinky budou dostupné ve dvou velikostech. Cena Apple Watch začíná na 349 dolarech, k dostání bude produkt začátkem příštího roku a bude kompatibilní se službou Apple Pay. Akcie Garmin, největšího výrobce sportovních hodinek a navigačních zařízení, zareagovaly propadem o 3,5 %.

Akcie Applu při zahájení události rostly o více než 2 % a obchodovaly se tak za více než 100 dolarů. Po představení služby Apple Pay přidávaly až téměř 5 %. Veškerý zisk ovšem titul s vyprchávající euforií do konce obchodních hodin umazal, akcie uzavřely se ztrátou 0,4 % těsně pod 98 dolary.

„iPhone cykly“ – nejlepší čas na nákup?

Server MarketWatch dnes přinesl zajímavé srovnání vývoje akcií Applu v obdobích kolem důležitých událostí, konkrétně představení verzí smartphonu. Z něj vyplývá, že titulu se zpravidla nejlépe daří ve dnech mezi představením nového iPhonu světu a jeho skutečným uvedením na trh.

Takový „iPhone cyklus“ si lze rozdělit do tří období. Akciím Applu se logicky daří v předstihu. V minulosti titul v průměru přidal 3,4 % za dva týdny předcházející vystoupení Steva Jobse s novou verzí telefonu v ruce na pódium. To je již práce Tima Cooka. Největší rally ovšem následovala od této chvíle až do dne, kdy se telefon poprvé dostal do rukou zákazníkům – průměrný zisk akcií dosáhl 6,2 %. Za první měsíc prodeje pak titul vzrostl o 2,1 %. Pro srovnání, index S&P 500 za stejná časová období posílil v průměru o 0,1 %, resp. 1,4 %, resp. 1,8 %.

Newsletter