Asijské trhy zahájily týden v červeném

Asijské akciové trhy zahájily týden poklesem, výrazné ztráty postihly index Shanghai Composite. Na trzích opět panují obavy o ekonomické fundamenty nejlidnatější země světa.

„Nedostatek specifických kroků na podporu globální ekonomiky na zasedání zemí G20 vedl k poklesu čínských akciových trhů, jejichž výkonnost tak byla jednoznačně nejhorší v asijském regionu,“ uvedl Josef Němý z Komerční banky. Index Shanghai Composite ztratil 2,87 procenta a šenčenský index dokonce přišel o 5,4 procenta.

Někteří analytici v tomto týdnu mezi záplavou ekonomických dat v regionu očekávají nejisté obchodování. „Chuť riskovat zůstává ´mimořádně nízká´, stále více investorů se obrací k bezpečným aktivům,“ uvedl senior ekonom Mizuho Bank Vishnu Varathan.

Hlavní index japonských akcií Nikkei 225 oslabil o procento.  Akcie firmy Sharp, kterou má převzít firma Foxconn, zlevnily o 2,3 procenta a ve dnech od 23. února do 26. února ztratily více než čtvrtinu své hodnoty. Průmyslová výroba v Japonsku v lednu meziměsíčně stoupla o 3,7 procenta, čekal se růst o 3,2 procenta.  Maloobchodní tržby klesly proti prosinci o 1,1 % při očekávání růstu o 0,1 procenta.

Hongkongský index Hang Seng odepsal 1,22 procenta.  Index CSI 300 propadnul o 2,4 procenta a na nule zakončila Austrálie.

Newsletter