Až příliš mocné čínské technologie

DepositPhotos

Vlády si čím dál více uvědomují, jak velkou hrozbou jsou velké technologické monopoly pro menší konkurenci, ekonomický růst i samotné státy. Informační věk přinesl firmám nástroje na potlačení konkurence a uzamčení dodavatelů i zákazníků ve vysoce výdělečném ekosystému, kde rostou výdělky přímo explozivně. Ale po ostrém zásahu Číny proti počáteční veřejné nabídce Ant Group kvůli nedostatečnému regulačnímu rámci a s nově navrhovanými předpisy, které zakazují exkluzivitu velkých čínských technologických firem, se možná budoucnost technologických gigantů změní.

Akcie firmy Alibaba se tento týden propadly o 9,8 %, Tencent poklesl o 7,4 %, Xiaomi o 8,2 % a JD.com o 9,2 %. Čínská Státní správa pro tržní regulaci totiž vydala nové předpisy, podle nichž by mohly být praktiky – jako například povinnost dodavatelů vyřizovat transakce na jediné platformě nebo poskytování odlišné ceny na základě nákupní historie – v rámci nové legislativy nezákonné. Čínská vláda v podstatě stanovila nepřekročitelnou hranici a vysílá signál, že technologické společnosti začínají být ve vztahu ke státu už příliš mocné a zároveň ždímají ze spotřebitelů příliš velké zisky a dusí konkurenci.

Velké ekonomiky pod rouškou regulace

Nové antimonopolní zákony formulované Čínou přicházejí jen chvilku poté, co byla odložena plánovaná počáteční veřejná nabídka Ant Group kvůli dosud nedokončené regulaci fintech společností. Ty sice poskytují finanční služby, ale nevztahují se na ně tradiční předpisy pro finanční holdingové společnosti. V říjnu přišla Čína také s návrhem nového zákona o osobních údajích, který zkomplikuje obchodní praktiky čínských technologických firem. Tyto politické kroky mohou mít trvalejší dopady na jejich profitabilitu a valuaci. Všechny směřují ke sladění čínského a evropského postoje v otázce vztahu státu a technologických monopolů, a tlačí tak na Spojené státy, aby i ony změnily legislativní rámec. Zdá se však, že i USA už svůj postoj k technologiím mění. Svědčí o tom velká zpráva antimonopolního podvýboru Sněmovny reprezentantů o konkurenci na digitálních trzích.

Celé roky mluvíme o tom, že technologické monopoly jsou pro konkurenční prostředí špatné, a že evropským vládám upírají daňové výnosy. Digitální ekonomika se značně liší od ekonomiky, z níž vycházíme, protože firmám umožňuje potlačovat konkurenci a realizovat zisky na takové úrovni, jakou jsme viděli naposledy začátkem minulého století u společnosti Standard Oil, jejíž postavení vedlo k prvním antimonopolním zákonům na světě. Níže uvedený graf znázorňuje čisté příjmy společnosti Tencent od roku 2001. A právě tento druh růstu začíná vlády světových mocností děsit.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter