Bank of Japan sazby nemění, zlepšila výhled

AKTUALIZOVÁNO – Bank of Japan dnes ponechala základní úrokovou sazbu beze změny, sazby zůstávají na minus 0,1 procenta. Zároveň oznámila, že nadále hodlá pumpovat do ekonomiky prostřednictvím nákupů cenných papírů zhruba 80 bilionů jenů ročně. Svou činností chce udržovat výnos 10letých japonských bondů poblíž nuly.

Centrální banka také zlepšila ekonomický výhled, když nahoru revidovala výhled na export a produkci. Poznamenala rovněž, že ekonomika se mírně zotavuje. Třetí největší ekonomiku posílily pozitivní zprávy ze světa. Bank of Japan zlepšila výhled poprvé od května 2015.

Podle guvernéra Bank of Japan Haruhiko Kurody je inflační cíl dvě procenta stále daleko a je příliš brzy na to zvyšovat dlouhodobý výnosový cíl.

Mezi rizika výhledu podle Bank od Japan patří vývoj americké ekonomiky a také vliv americké monetární politiky na světové trhy. Americká centrální banka minulý týden po roce zvýšila úroky a oznámila, že v roce 2017 čeká trojí zvýšení. „Odlišné měnové politiky mezi Japonskem a USA by mohly ovlivnit devizový trh,“ dodal Kuroda.

Japonské akcie reagovaly na oznámení banky příznivě, hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 si připsal více než půl procenta.

Japonský jen výrazněji nereagoval, vůči dolaru oslabil o 0,2 procenta.

 

Newsletter