Bank of Japan zítra v brzkých ranních hodinách zvýší úrokové sazby. Poprvé od loňského července. Tržní konsensus počítá s posunem hlavní úrokové sazby z 0,25 % na 0,5 %. Japonci by se tedy se sazbami měli dostat na úroveň z roku 2008. Pomůže tento krok japonskému jenu, který se v posledních měsících znovu pohybuje na relativně slabých úrovních?
Ohledně zvýšení sazeb se minulý týden vyjadřoval guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda. Naznačil, že banka bude zvyšovat sazby v případě příznivých ekonomických čísel, zvýšených inflačních očekávání a s tím pojícím se růstem mezd. Tento narativ podpořil i viceguvernér Ryozo Himina. Japonská centrální banka tedy nepřímo potvrdila zvýšení sazeb v lednu. Tento krok se teoreticky mohl odehrát už v prosinci, nakonec k němu tehdy nedošlo.
Americký dolar od loňského podzimu výrazně posiloval. Důvodů je několik. Od optimistických ekonomických dat podtrhujících sílu americké ekonomiky až po vítězství Donalda Trumpa ve volbách, s čímž se pojí více proinflační politika. Tohle téma jsme už v minulosti detailněji probírali v několika článcích. Například vůči euru se dolar posunul za 4 měsíce (od poloviny září do poloviny ledna) z 1,1150 pod 1,0200 EURUSD (pohyb zhruba o 8,5 %). Americké bankovky v tomto období posilovaly i vůči japonskému jenu, který je mnohem citlivější, tudíž byl pohyb na tomto měnovém páru výraznější. Ve stejném období totiž jen oslabil ze 140,00 ke 159,00 USDJPY, procentuálně se jedná o oslabení zhruba o 13,5 %.
Mírná korekce přišla na přelomu roku. Od začátku ledna jen mírně posílil směrem ke hranici 155,00 USDJPY. Jeden z důvodů je změna tržního očekávání ohledně načasování zvýšení sazeb. To se v čase posunulo k lednovému termínu, v minulosti trhy očekávaly změnu sazeb až na jaře. Dalším důvodem k posunu tohoto měnového páru je plošné oslabení dolaru, které začalo více než před týdnem.
V kontextu posledních 35 let se japonský jen nachází na jedné z nejslabších úrovní. Úplně nejslabší byla japonská měna v tomto období v červnu a v červenci, kdy překonala hranici 160,00 za dolar. Dá se tedy očekávat, že v zájmu Bank of Japan bude využít situace a na zasedání japonskou měnu ještě o něco posílit. Trhy už 25bodové utažení podmínek s 90% pravděpodobností zaceňují, takže pouze tento krok asi stačit nebude. K silnějšímu jenu by byla potřeba více jestřábí rétorika. K přesvědčení trhů, že sazby mohou být v budoucnu ještě výše může pomoci i aktualizovaná prognóza.
Nachází se zde však několik faktorů, které hovoří proti japonské měně. Z technického hlediska se měnový pár dolaru vůči jenu nachází na spodní hranici býčího kanálu, a hranice 155,00 USDJPY tak může být těžko překonatelná. Naopak, může přijít odraz zpět vzhůru na slabší jenové úrovně. Těsně po půlnoci, ještě před rozhodnutím japonské centrální banky, bude zveřejněna prosincová inflace, která by v případě překvapení mohla mít vliv na devizové obchodování. A stále zde přetrvává riziko jménem Trump a jeho cla. Reálně může nastat situace, kdy dolar znovu nabere na síle, což by v krajním případě mohlo vést k opětovnému překonání hranice 160,00 USDJPY. Pokud nastane tento scénář, roste pravděpodobnost, že japonské ministerstvo financí by bylo v této situaci nuceno s pomocí Bank of Japan intervenovat na devizovém trhu.

Graf ve větším rozlišení najdete zde.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0405 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 108,30 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0389 do 1,0495 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,14 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 24,16 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,08 až 25,19 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,92 do 24,27 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo