Bankovní giganti stvořili projekt pro placení na bázi blockchainu

Deutsche Bank, HSBC a dalších pět velkých bank se podepsalo pod nový projekt, který si klade za cíl podpořit zahraniční obchod mezi malými a středními podniky. K tomu chtějí využít výhod technologie blockchainu, která je v současně době skloňována zejména v souvislosti s kryptoměnami, jako je například bitcoin.

Nový projekt, který by měl usnadnit obchodování mezi malými subjekty v globálním měřítku, dostal jméno Digital Trade Chain (DTC). Na rozvoji a obchodním využití projektu se budou podílet Deutsche Bank, HSBC, KBC, Natixis, Rabobank, Société Générale a UniCredit Bank, přičemž všechny zúčastněné banky jsou rovnocennými investory.

DTC bude založen na jednoduchém finančním nástroji, který byl vyvinut belgickou bankou KBC, jenž technologii blockchainu využije k propojení všech stran zapojených do mezinárodního obchodu; prodávajících, kupujících i dopravců, včetně zúčastněných bank. V současnosti je mezinárodní obchod velmi složitou strukturou, kde se účastníci spíše orientují na jednu stranu obchodu, se kterou jsou přímo spojeni, než aby byli schopni sledovat celý proces.

„Snažíme se vytvořit bezpečnou platformu, prostřednictvím které by mohli klienti rychle, jednoduše a efektivně obchodovat. Takovou, která bude mít silnou, bezpečnou a uzavřenou síť, řešenou pomocí blockchainu, jež jim umožní iniciovat transakce digitálně a zároveň sledovat jejich cestu po celou dobu procesu,“ řekl odborník na globální obchodování Andrew Betts z HSBC pro Business Insider. Betts také dodal, že věří, že se nový projekt podaří spustit do konce roku.

Blockchain je označením distribuované decentralizované databáze, která umožňuje uchovávat kontinuálně se rozšiřující počet záznamů a zároveň je chráněna proti neoprávněným zásahům z vnější strany, ale i ze strany jednotlivých účastníků tzv. peer-to-peer sítě (takové, ve které spolu účastníci komunikují přímo, tedy nikoli přes centrální server).

Bitcoin v roce 2017 za 2000 USD? Zeptali jsme se expertů

Nejširší využití dosud našel blockchain v oblasti virtuálních měn neboli tzv. kryptoměn, jejichž nejznámějším zástupcem je momentálně bitcoin. Zde slouží jako otevřená účetní kniha, která uchovává historii transakcí, jejichž průběh mohou účastníci sítě v každém okamžiku sledovat. O jeho obrovském potenciálu se v souvislosti s transformací globálních financí hovoří už přes dva roky, avšak až nyní se tato technologie začíná využívat při vývoji konkrétních projektů.

Newsletter