Berňáky nepolevily. Loni vysídlily 1700 firem

Zatímco v roce 2015 bylo daňově vystěhováno tisíc firem, loni jejich počet vzrostl na 1700. A to navzdory tomu, že skončila místní působnost finančních úřadů. Celostátní územní působnost a delegace se spíše vzájemně doplňují, uvedl server podnikatel.cz.

V loňském roce pokračovala finanční správa v daňovém vystěhovávání firem, a to především těch pražských. Úřadům to umožňuje novela daňového řádu, která od roku 2015 stanovila, že proti rozhodnutí o delegaci nejsou přípustné opravné prostředky. Vloni navíc finanční správa zintenzivnila svoji činnost a kladně rozhodla o delegaci v 1701 případech. To je oproti roku 2015 narůst o 69 %, tehdy totiž úřady daňově vystěhovaly 1008 podnikatelů.

Nárůstu počtu delegací nezabránily ani loňské novinky, které navázaly na změny v oblasti delegace. Ve Sbírce zákonů vyšla na konci loňského července novela zákona, která odstraňuje místní působnosti finančních a celních úřadů jako správců daně. Nově se zavedla celostátní územní působnost těchto úřadů pro účely provádění vyhledávací činnosti a kontrolních postupů. Pro výkon vybrané působnosti tak jsou v konkrétním případě příslušné všechny finanční, resp. celní úřady.

Pokrok? České firmy se stahují z daňových rájů. Poprvé za 10 let

Proces delegace místní příslušnosti probíhá tak, že správce daně provede u subjektu kontrolu, kde si ověří, jestli zde probíhá jeho skutečná ekonomická činnost. Pokud zjistí, že zde ekonomická činnost neprobíhá, ale subjekt deklaruje, že má provozovnu, zaměstnance, vedoucí pracovníky, účetnictví v jiném kraji, spojí se správce daně s příslušným správcem, kde subjekt reálně podniká.

Titanik svobodného podnikání

Přestože při projednávání změn u místní působnosti finanční správa uváděla, že možná přehodnotí nutnost provádět delegace v tak masivním rozsahu jako v roce 2015, čísla nakonec ukázala, že institut delegace vloni využila ještě mnohem častěji. Dnes úřady ovšem hovoří o tom, že je spíše možné, že mnohé daňové subjekty ztratí motivaci mít sídlo v Praze, jelikož řada daňových subjektů údajně volí toto sídlo s ohledem na nižší periodicitu daňových kontrol v Praze.

Newsletter