Bernanke – od kormidla Fedu k hedge fondu

Ben Bernanke, bývalý předseda americké centrální banky Fed, se stane předním poradcem hedgeového fondu Citadel Investment Group. Bernanke, který loni předal otěže Federálního rezervního systému Janet Yellenové, nabídne své znalosti v ekonomických a finančních otázkách investičnímu výboru Citadely. Navíc se také plánuje setkat s jejich investory po celém světě, uvedl NYT.

Bernankeho působení v americké centrální bance v letech 2006 – 2014 bylo poznamenáno těžkou finanční krizí a zoufale pomalým oživením. To vedlo centrální bankéře ke snižování úrokových sazeb téměř na nulu a ke spuštění tří kol nákupů dluhopisů na podporu ekonomiky.

Bernanke řekl, že vnímá obavy veřejnosti z „velké fluktuace“ mezi Wall Street a Washingtonem a podotkl, že do hedge fondu se rozhodl jít také zčásti proto, že tento trh není Fedem tolik regulován a nehrozí tak v jeho případě jakýkoli lobbing na půdě centrální banky.

Bernanke spustil minulý měsíc pod Brookings Institution blog. „Když jsem teď znovu ‘obyčejným civilistou‘, mohu znovu komentovat hospodářskou a finanční oblast, aniž by mě kdokoli, kdo sleduje chování Fedu, bral za slovo,“ napsal ve svém úvodním příspěvku. Bernanke se stal plnohodnotným členem Brookings Institution. Nová role představuje jeho první pravidelnou práci v soukromém sektoru od ledna 2014, kdy skončil jako šéf americké centrální banky. 

Newsletter