Běžný účet platební bilance s rekordním přebytkem

Loňský rok je teprve druhým rokem od rozdělení Československa, kdy běžný účet platební bilance skončil v plusu. Za celý rok 2015 tak dosáhl bezmála třikrát vyššího aktivního salda než za rok 2014, který přitom byl z hlediska celkového výsledku platební bilance dosud rekordní. Uvedl to hlavní ekonom skupiny  Roklen Lukáš Kovanda.

Aktivum běžného účtu platební bilance dosáhlo v prosinci 10,5 miliardy korun, vlivem aktiva bilance zboží a služeb.  

„Pozitivní je, že aktivního salda bylo v prosinci dosaženo i navzdory pasivnímu saldu převodů do rozpočtu Evropské unie. V druhé polovině loňského roku také postupně klesalo aktivní saldo převodů z rozpočtu EU, když například v červnu se pohybovalo vysoce „v plusu“, kolem 50 miliard korun,“ poznamenal Kovanda.

Platební bilance letos skončí podruhé v historii ČR v plusu

Dodal, že současný stav platební bilance je jednou z klíčových doložek toho, že růst české ekonomiky se opírá o solidní základy. Kromě oslabené koruny, která nahrává vývozcům, se na příznivém stavu podepisují také levnější ceny ropy a pohonných hmot, které zlevňují dovoz.

Příznivě se bude platební bilance vyvíjet i v roce letošním. Ceny ropy a pohonných hmot zůstanou přes svůj mírný nárůst po celý rok utlumené a výsledek podpoří i Česká národní banka, neboť svůj intervenční režim udrží po celý rok.

 

Newsletter