Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Biden na českých trzích. Koruna posílila o víc než 80 haléřů

Klíčové body

  • Spojené státy stále vyčkávají na sečtení hlasů prezidentské volby.
  • Trhy jsou nakloněny k riziku, koruna za týden posílila o více než 80 haléřů.
  • Včerejší Fed potvrdil pokračování nákupů aktiv.

Tento týden se veškerá pozornost ubírá směrem na Spojené státy americké a ani dnes tomu nebude jinak. Celý svět stále čeká, kdo bude příštím prezidentem USA, včera zasedal Federální rezervní systém a dnes přijdou data ohledně tvorby nových pracovních míst mimo sektor zemědělství. Volatilita na trzích je stále vysoká a tržní nálada se v průběhu sčítání hlasů přelévá z jedné strany na druhou. Respektive přelévala. Nyní jsme ve stoprocentní fázi risk-on.

Joe Biden má momentálně velmi blízko k získání prezidentského křesla a trhy na to reagují až iracionálním přepnutím ve směru rizika. Dolarový index od úterý oslabil o 1,5 % na úroveň 92,5 bodu a rizikové měny, kterými jsou například česká koruna a polský zlotý v rámci našeho regionu, si připisují obří zisky.

Koruna od minulého týdne z nejslabších hodnot na 27,47 EURCZK posílila o 86 haléřů na včerejší minimum na úrovni 26,61 EURCZK. To znamená, že umazala 60 % ztrát, které postupně kumulovala po dobu dvou měsíců, během jediného týdne. Ve středu sice ČR znovu vykázala dosavadní rekord v počtu nově nakažených za den a situace ohledně koronaviru v Evropě i v USA se stále horší, ale trhy veškerá tato rizika kompletně ignorují, a tak posilují snad všechny třídy aktiv, na které si vzpomenete.

Akciové indexy si od úterý připisují několika procentní zisky, stejně tak po předchozím propadu raketově roste cena ropy, bitcoin se pohybuje poblíž 15 000 dolarů, zlato se znovu blíží ke 2000 dolarům za trojskou unci, VIX spadl o 14 bodů a mohli bychom pokračovat dál. Jediné indikátory, které tolik nejásají, jsou fear and greed index, který je nadále v pesimistickém teritoriu na hranici 41 bodů a výnosy amerických vládních dluhopisů nerostou takovým tempem, jako rostou ceny rizikových aktiv.

V případě koruny k ziskům přidalo i včerejší zasedání ČNB (psali jsme zde). Ta rozhodla ponechat hlavní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 0,25 %, společně s tím byla zveřejněna aktualizovaná prognóza. Ta mimo jiné naznačila, že by sazby mohly růst již během příštího roku. Koruna na tento odhad reagovala posílením. Guvernér Rusnok však „nadšení“ mírnil. Podle něj je totiž pravděpodobné, že návrat sazeb do normálu bude trvat déle, než ukazuje aktuální výhled. Nedá se tak vyloučit, že sazby zůstanou beze změny i během celého příštího roku.

Po divokém obchodování v rámci evropské seance pak zasedali američtí centrální bankéři. Fed prakticky s žádnou zásadní zprávou, která by trhy překvapila, sice nepřišel, ale Jerome Powell na následné tiskové konferenci prozradil, že se debata vedla ohledně programu nákupů aktiv, který slouží k podpoře ekonomické aktivity.

Fed objemy nákupů stávajících programů snižovat zatím nehodlá, jelikož tvrdí, že fungují tak, jak by měly. Změna obejmu nakupovaných aktiv prý není potřeba, ale program se případně podle Powellových slov může upravit v několika různých oblastech. Dále byla diskutována fiskální politika, která bude hrát roli i při dalším rozhodování Fedu. Více si o včerejším zasedání můžete přečíst zde. Dolar v reakci na něj zůstal relativně beze změny a během asijského obchodování se držel nad 1,1800 EURUSD.

Dnes nás čekají důležitá data o tvorbě nových pracovních míst mimo sektor zemědělství v USA. Po přírůstku 661 tis. pracovních míst v září se očekává, že v říjnu přibylo 600 tis. nových míst. Ve 14:30 bude kromě této statistiky zveřejněna i říjnová míra nezaměstnanosti, která by měla v Americe vykázat úroveň 7,7 %. Z České republiky pak hned v ranních hodinách přijdou data z průmyslu a stavebnictví.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1835 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,58 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1800 do 1,1909 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,66 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,64 až 26,87 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,46 až 22,68 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter